Kremelský bizár. Rusko zkoumá, jestli Zelenskyj nechystal agresi vůči Rusku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve městě Buča (ČTK / AP)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve městě Buča | FOTO: ČTK / AP

Každé další vyhlášení představitelů Kremlu budí dojem, že se jedná o hlášení z nějaké jiné civilizace. Teď třeba předseda ruského Vyšetřovacího výboru nařídil prověřit informace o tom, že ukrajinský prezident chystal válku Ukrajiny s Ruskem.

O pozoruhodném kroku píše list Komsomolskaja pravda: „Předseda ruského Vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin nařídil prostudovat a analyzovat jeden z posledních rozhovorů ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. V pátek 15. dubna o tom informovala jeho tisková služba. V rozhovoru Volodymyr Zelenskyj uvedl, že se Ukrajina připravuje na válku s Ruskem, zejména jednáním se spojenci o dodávkách zbraní a finanční pomoci.

Uvádí se, že vyšetřování bude analyzovat toto prohlášení a činy, které ho doprovázejí, zda nevykazují znaky trestného činu. Pokud se tyto příznaky potvrdí, bude rozhodnuto o zahájení trestního řízení ve věci plánování a přípravy agresivní války, shrnula tisková služba Vyšetřovacího výboru.

Jde o rozhovor, který Volodymyr Zelenskyj poskytl BBC. Tam uvedl, že dohody o dodávkách zbraní Kyjevu byly uzavřeny dlouho před únorovými událostmi prostřednictvím ‚neveřejných ujednání‘. Kromě toho probíhal aktivní boj s ‚některými politickými skupinami‘ uvnitř země.

Předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin v komentáři k Zelenského přiznání o přípravě Ukrajiny na válku s Ruskem uvedl, že ukrajinský prezident klame své občany i celý svět.“

Stačí se ale podívat na to, o čem Zelenskyj ve zmiňovaném interview skutečně hovořil. Ocitujme si tu pasáž celou:

BBC: Zajímalo by mě, jestli jste udělali dost pro to, abyste své lidi na všechno připravili. Řekl jste, že jste se první dva roky ve funkci prezidenta snažil vyřešit situaci na východní Ukrajině. Ale připravili jste těsně před začátkem války své lidi dostatečně na to, co se stane později? Nebyl jste příliš klidný? Nebyl jste příliš ujišťován, že všechno bude v pořádku?

Zelenskyj: Připravenost na válku znamená několik věcí. Stabilní ekonomiku, jednotný národ, tedy stabilitu uvnitř státu, vyzbrojování a vztahy s partnery, kteří vám mohou v daném okamžiku pomoci.

Oslava Dne vítězství na Rudém náměstí v Moskvě 9. května 2015 (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Vůči Ukrajině šlo o rozsáhlou operaci z několika stran s cílem pro začátek destabilizovat zemi zevnitř. A mluvili jsme s naší zemí, aby nedošlo k žádnému šoku. Potřebovali jsme se připravit. Potřebovali jsme peníze, zbraně a tak dále. A přesně to jsme dělali. Mluvili jsme spolu. Neveřejně jsme se domlouvali na těch či oněch dodávkách.

Myslím si, že k tomu není třeba být blogery, fotit selfie se samopaly nebo na tancích.

Museli jsme se připravit. Připravovali jsme se. Ale nedali jsme příležitost ovlivnit naši ekonomickou situaci, ovlivnit naše lidi. Aby lidé prodali naši národní měnu, vzali si valuty a opustili naši zemi. To je to, co Rusko, a nejen Rusko, chtělo. Nedovolili jsme, aby se to stalo. K tomuto okamžiku jsme přistupovali tak, jak jsme byli schopni. Ale nečekali jsme invazi v plném rozsahu v tom okamžiku, kdy k ní došlo.

Věděli jsme, že takové riziko existuje. To jsme chápali. A abych byl upřímný, v prosinci jsme s některými zeměmi o některých věcech vyjednávali. Na některých jsme se dohodli v lednu. A já jsem chtěl, abychom tyto věci získali dříve. Abychom byli v bezpečí v případě invaze, před kterou nás tolik varovali. Pokud hrozí, dejte nám vše, co nám chybí. V tomto případě došlo ke značnému zpoždění.

BBC: Aby bylo jasno: v lednu a prosinci jste se ujišťovali, že máte zajištěny zvýšené dodávky zbraní? Protože jste se obávali možné války?

Zelenskyj: Ano, tak to bylo. Abyste rozuměli, věděli jsme, že Rusko může kdykoli zaútočit, protože válka trvá od roku 2014. Zároveň jsme chápali, že jakmile dojde k destabilizaci uvnitř našeho státu, oni zahájí ofenzivu. Protože jsme věděli, na koho sázejí. Jaké je naše politické prostředí. Jak mluví i s podnikateli uvnitř našeho státu. Měli jsme důkazy od zpravodajské a bezpečnostní služby.“

Dále Zelenskyj mluví o tom, že Ukrajina potřebovala získat čas: „Pro jednu zemi je obtížné se na takovou invazi připravit. A tak jsme potřebovali pomoc. A všichni to podporovali a všichni tomu rozuměli, to byl kontext. Proto jsme chtěli do NATO. Proto jsme stabilizovali situaci na Ukrajině. Proto jsme potřebovali silné vedení mého týmu. Proto jsme bojovali proti některým politickým skupinám uvnitř naší země, proti skupinám, na které Rusko vynakládalo peníze. Tuto válku jsme začali ještě dříve.“

Tolik původní Zelenského výroky. Čtenář nemusí být zrovna školený analytik, aby hned poznal, že ukrajinský prezident nemluví o přípravě nějakého útoku Ukrajiny na Rusko. Takový nesmysl by nikoho soudného nenapadl. Ruská vojska strašila u ukrajinských hranic už před koncem roku. Údajně šlo o cvičení, ale jak bylo ze satelitních snímků jasné, necvičilo se, prostě ty jednotky jen čekaly. V takové situaci se Ukrajina vyzbrojovala. Co jiného měla dělat? Měli tam čekat na konec února, když byly moskevské hordy před Kyjevem? Nakonec vpadli Rusové na Ukrajinu, a ne Ukrajinci do Ruska. Ani žádný útok na separatistické útvary na východě nepodnikli.

Předseda Bastrykin  si může vykládat, co chce, protože nehrozí, že by si někdo v Rusku, aspoň ne široké masy, Zelenského rozhovor přečetl. Kremelské vedení nakládá s občany jako šéfové nějaké sekty se svými ovečkami. Je třeba izolovat lidi od informací a pak je indoktrinovat a zpracovat. Černá je bílá, bílá je černá, smiřte se s tím. A když vás pošleme „denacifikovat“ Židy, děti, ženy, starce, hezky poslechnete. Pokud přitom přijdete o život, necháme vás tam ležet, spálíme v mobilním krematoriu, v lepším případě dopravíme domů a budete potichu pohřbeni. Patriarcha Kirill se za vás pomodlí.

Ať si Bastrykin vyšetřuje. Jednou budou vyšetřovat jeho.