Kremelský Sputnik pípá: Česko bude agresivní k východním velmocím

Miloš Zeman na návštěvě u Vladimira Putina (ČTK/Šimánek Vít)

Miloš Zeman na návštěvě u Vladimira Putina | FOTO: ČTK/Šimánek Vít

Kremelský web Sputnik, nástroj ruské státní propagandy, ve své české mutaci naříká nad tím, že „Česká republika ještě těsněji přilne k Evropské unii a USA“. To musí putinovcům skutečně dělat starosti. Už to tady vypadalo docela nadějně a teď to pokazí takový západní přežitek jako nějaké volby.

Článek z 12. října podepsaný Alena Novotná (netušíme, jestli někdo takový existuje) na to jde originálně i zvoleným jazykem. Dočteme se tam: „Vládní kabinet už horečně připravují souručenství Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) se souručenstvím Pirátů a Starostů.“

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

My tedy normálně říkáme „koalice“. Výraz souručenství má zřejmě navodit asociace s Národním souručenstvím. To bylo jediné povolené politické hnutí v Protektorátu Čechy a Morava. Asi nám tím chtějí z Ruska něco naznačit, třeba že jsme v područí nějaké německé nebo bruselské říše.

Pak nám takzvaná Nováková sděluje, jak teď dopadne naše zahraniční politika: „V posledním volebním období si post ministra zahraničí vydupali sociální demokraté. A my víme, jak to nakonec dopadlo. Černínu šéfoval Tomáš Petříček, který se netajil svou láskou ke všemu unijnímu a podbízel se Západu. Zato s Východem měl očividně problém. Vystupoval proti Rusku a Číně, přičemž si dovoloval nediplomatické výpady. Pak přišel na ministerstvo Jakub Kulhánek a… a nic se nezměnilo k lepšímu. Ba naopak! Už za jeho působení se rozhořela kauza Vrbětice, která stále není došetřena, ale údajný viník byl veřejně pojmenován. Suma sumárum, česká diplomacie byla poslední čtyři roky prounijní a agresivní k východním velmocím. A to by se teď mělo změnit? V žádném případě.“

A pak se tam tedy vykládá, jak se to nezmění.

Když to převedeme do řeči normálních lidí a oprostíme se od jazyka kolaborantů, národovců a velkoslovanů, prokremelská klika utrpěla momentálně porážku. Aby těch neštěstí nebylo pro východní duše málo, ještě navíc se zdá, že prezident Miloš Zeman není momentálně akceschopný a není jasné, jestli vůbec ještě někdy bude. Poradce Martin Nejedlý potřebuje prezidenta jako krytí pro své manévry, sám to dělat nemůže. Někdo musí podepisovat a ten diplomatický pas se taky hodí. A teď najednou taková pohroma. Přišla bída na kozáky. Kdo teď bude přihrávat použitelné výroky pro pana Peskova a paní Zacharovovou a agenturu TASS?

Bylo by ale naivní si myslet, že v Kremlu a v trollfabrice v Petrohradě kapitulují jen proto, že někde byly nějaké volby. Kdepak, je načase doplnit munici a pořádně to zase rozjet. Ještě se dozvíme věci, to budeme koukat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]