Kremelský web Sputnik jeví velký zájem o koalici SPOLU a zvláště pak ODS

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka  (ČTK)

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: ČTK

Kremelský web Sputnik jeví velký zájem o koalici SPOLU a zvláště pak ODS. Postupuje podle osvědčené taktiky: naznač, že jsou někde nějaké „zásadní rozpory“, a ony pak třeba vzniknou. Na Východě by se jim jistě líbilo, kdyby se příští vláda moc nezajímala o rejdění různých podezřelých osob na Hradě, krotila naši rozvědku a nechala tady pobíhat všelijaké turisty podobné proslulé dvojici Čepiga a Miškin.

O tom, jak to v demokratické opozici skřípe, napsala na Sputniku 17. srpna Alena Novotná, „novinářka informační agentury Sputnik“. Jestli nějaká Alena Novotná existuje, můžeme nechat stranou. Je to prostě jedno česky znějící jméno vyskytující se na Sputniku.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Autorka píše: „Utopí se ODS v čaji? Konzervativní frakce kdysi konzervativní strany nechce do povolebního chomoutu s Piráty. A pro modré ptáky to už teď je ožehavý problém. Pojem Tea Party je spojen se Spojenými státy. Takzvané Hnutí čajového dýchánku tam vzniklo před dvanácti lety jako reakce na připravované reformy amerického prezidenta Baracka Obamy. A jak se to týká České republiky?“

Tak je to hezké připomenutí Tea Party. U Baracka Obamy můžeme kritizovat jeho naivní zahraniční politiku, ale pokud šlo o Spojené státy, tak se jednalo třeba o zlepšení systému zdravotního pojištění, aby lidé zbytečně nemuseli hynout jen proto, že nemají peníze. U nás by se taková „reforma“ považovala za brutální kapitalismus, pro jiné je to ovšem už skoro komunismus. Tea Party se podařilo infikovat republikány a ze všeho, co na začátku hlásali, zbyla jen fanatická podpora Donalda Trumpa. Vskutku inspirující a myšlenkově hluboké.

Sputnik pak vysvětluje, jak se to České republiky prý týká: „Podobné hnutí máme teď v naší republice. Uvnitř ODS vznikla před dvěma měsíci frakce, která chce podle svých slov prosazovat skutečně pravicovou politiku. Současní občanští demokraté se totiž od původního směřování strany odklonili, tvrdí její spoluzakladatel Luboš Boleček, člen ODS na Praze 2.

FORUM 24 (archiv)

Na svých stránkách mají jednoznačné prohlášení. ‚Jsme členové ODS, kteří s obavami sledují směřování strany v posledních měsících a letech. Od tragické reakce na koronavirus, přes podlehnutí Green Dealu, až po spornou účast ve středolevicovém projektu SPOLU. Deklarovaný úmysl vedení ODS podílet se po volbách na vládě pirátské radikální levice je pro nás poslední kapkou.‘“

My bychom ještě k tomu, co píše Sputnik, dodali, že jinak zcela neznámý Boleček je velkým fanouškem Donalda Trumpa. Podporovat Trumpa bylo dost naivní ještě předtím, než se stal prezidentem, ovšem poté, co předvedl po prezidentské volbě, kdy pokračoval ve svých blábolech o velkém volebním podvodu a zfanatizovaný dav jeho stoupenců napadl Kapitol, za ním může stát jen někdo rozumu zbavený.

Sputnik, tedy Alena Nováková, pokud existuje, dále rozebírá, jaké hrůzy mohou po volbách nastat. Citují přitom i komentátora českého média:

„Takzvané demokratické strany uvažují o povolebním chomoutu. Chtějí porazit hnutí ANO Andreje Babiše a utvořit vládu na bázi souručenství Pirátů a STAN plus koalice ODS, TOP 09 a lidovců. Jenže právě čajíčkářům z ODS se do toho nechce.

Na to upozornil komentátor serveru Info.cz Petr Holec. ‚ODS čeká nedlouho po volbách i volební sněm, kde se strana nevyhne zúčtování za účast v koalici SPOLU, případné skládání vlády i budoucnost strany. Pokud by v době konání sjezdu ODS pořád chtěla vládnout s Piráty, založí si prý členové Tea Party svou vlastní ‚ODS‘. Těžko teď říct, jak velký třesk by takový rozkol přinesl, vše záleží na výsledku voleb. Už tak stagnující ODS by ale určitě neposílil.“

Rabín Lionel Blue (F24)

Sputnik k tomu potěšeně dodává, že „politický podzim, který se blíží, bude v naší republice velmi zajímavý“. „Možná zažijeme nové Sarajevo, možná konec jedné epochy – ze scény může postupně zmizet ČSSD i ODS.“

Koho by se tak ještě mohl Sputnik zeptat? Pochopitelně v Trikolóře. Dotaz: „Existuje ještě vůbec ta autentická ODS, která zastává konzervativní postoje?“

Odpovídá zakládající členka hnutí Trikolóra Jana Marková: „Obávám se, že tato ODS je již minulostí. Pod vedením Petra Fialy se z ní stále více stává něco, z čeho musí původním zakladatelům vstávat vlasy hrůzou.“

Je to samá Jana Marková, která je proti tomu, abychom poskytli azyl afghánským spolupracovníkům naší armády: „Skutečnost je taková, že jim nic nedlužíme, my nikoho nezrazujeme. Nenechme si namluvit opak ani od ministerstva obrany, ani od paní žurnalistky Procházkové. Ti Afghánci, kteří se zahraničními jednotkami spolupracovali, tak nečinili z lásky k Západu nebo touhy po demokracii. Věděli, co dělají, a dostávali za to štědře zaplaceno. Ani to mnohdy nestačilo k tomu, abychom se na jejich loajalitu mohli spoléhat.“

Takže stejný morální marasmus jako u Tomia Okamury. A teď ještě něco o křesťanských hodnotách naší civilizace.

Zatím se ani nezdá, že by se k Trikolóře nějak masově přesunuly hlasy nespokojených voličů ODS. Pokud by si po volbách čajíčková platforma zakládala nějakou stranu, čekal by ji nejspíš osud všech útvarů, které kdysi matně podpořil Václav Klaus starší.

Duch kremelského myšlení ale už zavanul. Tím nechceme říct, že česká čajíčková platforma má něco přímo společného s Moskvou. Něco je jen obyčejná lidská omezenost. Pokud se ale bude snažit dotáhnout své úsilí do konce, dočkáme se jenom rozkladu. Klausismus a trumpismus k ničemu jinému nevede. Bude to pochopitelně zabaleno do vznešených frází o obrodě „původních pravicových ideálů“. Ty by nejspíš obnovily nějakým spojenectvím s ANO, opticky třeba bez Babiše a pak (z druhé strany) bez Petra Fialy, který je skutečně málo trumpistický a pinochetovský. Výsledkem by byla Opoziční smlouva 2, ruka ruku myje, všichni jsme bratři, a klientelistická hydra by dál škrtila zemi.

Úplně jakákoli vláda složená ze dvou demokratických koalic by byla neskonale lepší než další bahno spojenectví ANO s kýmkoli. Kremelský vazal Miloš Zeman by se ovšem jistě klonil právě k vytvoření nějaké takové bažiny a jistě pro to vyvine nějaké úsilí. Politický důchodce Václav Klaus by se také jistě přidal. Sice bude něco mumlat o Thatcherové, ale to už je jenom Potěmkinova vesnice.

Dost bezpečným vodítkem je, že jakmile Sputnik začne věnovat pozornost nějakým „frakcím“ a „platformám“, bude lepší od takových projektů prchnout co nejdál. Začíná to citováním Reagana a Thatcherové a končí to Babišovým socialistickým velkostatkem a zemanovskou hospodou páté cenové skupiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]