Kremelští ideologové Gasparjan a Sergejcev by měli skončit u soudu. Vyšetřovatelé mají dostatek důkazů

Armen Gasparjan (Mark Nakoykher / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Armen Gasparjan | FOTO: Mark Nakoykher / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Bezpečnostní služba Ukrajiny ukončila vyšetřování dvojice ruských propagandistů Armena Gasparjana a Timofeje Sergejceva, kteří stojí za prvotním impulsem k ozbrojené agresi vůči Ukrajině. Zároveň jsou i autory myšlenky takzvané denacifikace, kterou Putin vysvětluje napadení svého souseda. Spis byl nyní postoupen soudu.

Gasparjan a Sergejcev podle vyšetřovatelů prosazovali myšlenku takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, vyzývali k ozbrojenému útoku na ni a ke zničení ukrajinského lidu. Vyšetřovatelům se podařilo shromáždit dostatek relevantních důkazů, které umožnily předat materiály soudu. Oba kremelští ideologové tak byli zařazeni na mezinárodní seznam hledaných osob. „Nyní je těmto lidem zakázán vstup do civilizovaných zemí světa,“ prohlásil Artem Dekhtyarenko, mluvčí Bezpečnostní služby Ukrajiny.

()

Právě Gasparjan v roce 2017 vydal knihu pod názvem „Denacifikace Ukrajiny. Země nenaučených lekcí“, která popisovala selhání ukrajinského státu a vyzývala vedení Ruské federace k přímé vojenské invazi. Hlavní tezí autora je selhání ukrajinského národa a absence ukrajinského státu jako samostatné a nezávislé země v mezinárodním prostoru.

„Vnutil v něm ruské společnosti názor, že tato „denacifikace“ je nezbytná. A ozbrojenou agresi proti suverénnímu státu považoval za zcela oprávněný a účelný způsob, jak dosáhnout bolestných cílů ruské elity,“ vysvětlují vyšetřovatelé.

Při prezentaci své knihy v Petrohradu prohlásil Gasparjan, že „pokud Ukrajina nevrátí Donbas, ztratí dalších pět regionů – Záporoží, Dněpropetrovsk, Charkov, Nikolajev a Cherson. Ukrajina se může každou chvíli rozpadnout.“

(Týdeník FORUM)

Sergejcev, který je „politickým stratégem“, je autorem tezí o nutnosti fyzického zničení Ukrajinců jako národa a zabrání jejich území. V dubnu 2022 napsal a publikoval článek s názvem Co by Rusko mělo dělat s Ukrajinou. Nekompromisně v něm deklaroval selhání ukrajinského státu v pokračování jeho existence, méněcennost a druhořadost ukrajinského národa i nutnost jeho zničení.

Oba Putinovi spolupracovníci jsou obviněni z „akce směřující k násilné změně nebo svržení ústavního pořádku nebo k uchopení státní moci“, ze „zásahu do územní celistvosti a nedotknutelnosti Ukrajiny“ a v neposlední řadě z „genocidy“.

Proč je právě činnost těchto dvou mužů pro Ukrajinu důležitá? Jejich práce totiž ukazuje, že Putin a jeho okolí již několik let postupně připravovali ruskou veřejnost a zpracovávali veřejné mínění ve prospěch „nutnosti ozbrojené agrese“. Podle Bezpečnostní služby Ukrajiny je tak jasně patrné, že skutečným cílem není a nikdy nebylo „osvobození“ Luhanska a Doněcka, ale totální zničení celé Ukrajiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články