Mladá a stará garda putinovců v Česku to má teď trochu těžké. Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko si sice chodil s Putinem občas zahrát hokej, ale někdy zase hodně zlobil a pořád se nesjednocoval s Ruskem tak, jak by si to v Moskvě přáli. Teď se Bělorusové bouří tak masově, že je odpor k režimu zjevný. Jenže signály z Kremlu jsou matné. Hlásní troubové tedy mají potřebu něco sdělit, ale rozkaz pořád nezní jasně.
Jasno mají pochopitelně na Protiproudu jurodivého Petra Hájka, někdejšího muže z Klausova Hradu. Tam autor Václav Danda 11. 8. sděluje: „Do nedělních prezidentských voleb v Bělorusku vkládali globalisté velké naděje. Ne, že by si mysleli, že by mohla narychlo vybraná Sorosova loutka paní Cichanouská porazit prezidenta Alexandra Lukašenka. Tak naivní nejsou, ale volby jsou i tak skvělou příležitostí, jak rozdmýchat uhasínající plamínek revolty tamních ‚liberálů‘, na kterém západní tajné služby spolu s neziskovým sektorem pracují již přes dvacet let. Drtivé vítezství Alexandra Lukašenka, který získal 80 procent hlasů, bylo protikandidátkou pochopitelně prohlášeno za zfalšované – a známé nacvičené a dobře honorované představení pro západní publikum mohlo začít.“
Pak už je to jen chrlení běžných asociací: „aktivisté napojení na západní penězovody, vyškolení a vycvičení pouliční revolucionáři společně s facebookovou mládeží, která touží po vzrušení tak jako všude na světě…“ a tak dále.
Neselhávající prorok Petr Hampl celé spiknutí také prohlédl a na Twitteru dne 11. 8. napsal: „Bělorusko naráží na ten problém, že i kdyby se jednalo o autentické lidové protesty, nikdo tomu neuvěří. V posledních letech došlo k příliš mnoha případům, kdy masové demonstrace organizované a podporované ze zahraničí byly využity jako nástroj agrese.“
A následně 12. 8.: „Ohledně Běloruska je už jasněji. ‚Demonstrace‘ má všechny znaky akce řízené ze zahraničí s cílem nastolit okupační totalitní režim. Držím Bělorusům palce, aby se ubránili.“
Pak ještě něco k aktuálnímu výročí: „George Soros se dnes dožívá 90. Je na tom pozitivní jedna jediná věc. Dokud je naživu, není zcela vyloučeno, že by mohl skončit na šibenici.“
Václav Klaus ml. žije natolik duchem svého lokálního wlastenského spolku, že 13. 8. nám dodal jen jakýsi kreslený vtípek o daních.
Jiří Vyvadil to pojal na webu vasevec.parlamentnilisty.cz 12. 8 téměř analyticky: „Zcela nesporně se cosi jako pokus o běloruský majdan odvíjí dnes i v Minsku, ale tahleta ‚barevka‘ má více odstínů. Především platí, že je namířena proti zřejmě znovu zvolenému prezidentovi Lukašenkovi, který ovšem je těžko hrdinou bez bázně a hany, kterého by mohli podporovatelé Putina a Ruska uznávat. Naopak. Po delší dobu se choval jako politický hochštapler a vyděrač, který i ve svém posledním projevu před volbami nejvíce napadal Putina a Rusko a obviňoval ho z přípravy spiknutí proti jemu samému… Že ovšem Lukašenko, zdá se, bude tvrdě potlačovat protesty, je zřejmé a správné.“
Dezinformační web Nová republika přinesl 13. 8. rozhovor s Rostislavem Iščenkem:
„Proč se podle vašeho názoru předpovědi o tom, že se proti Lukašenkovi chystá majdan nebo palácový převrat, nenaplnily a volby proběhly poměrně klidně?
Cože, proč se nenaplnily? Majdan proti Lukašenkovi začal. Jiná věc je, že se mu povedlo ho rychle potlačit, ale možná ani ne. Ještě uvidíme. V nejbližších dvou dnech to bude jasné. V noci se ta vystoupení skutečně zastavila, ale je zjevné, že šlo o pokus začít majdan. O tom, mimochodem, mluví i Lukašenko, přičemž často. Říkal, že se proti němu roztáčí majdan. Dnes obvinil z rozpoutávání majdanu konkrétně Polsko, Česko a Velkou Británii. Řekl, že z jejich území se uskutečňuje řízení běloruské opozice… Uvidíme, jaká bude reakce těch západních zemí, které nyní na Lukašenka tlačí. Uvidíme, jak bude reagovat Lukašenkovo okolí. Je tam velké množství zrádců, ale jelikož zatím na ulicích nejsou davy lidí i neteče krev, ne vždy se mohou projevit i bojí se projevit. Ale když se situace změní, je možné, že se projeví.“
Parlamentní listy 13. 8. citují, co říkal místopředseda zahraničního výboru poslanecké sněmovny Jiří Kobza (SPD) na CNN Prima. Kobza se díval na televizi a udělal si obrázek: „Mě na tom zaujala jedna věc. Když jsem viděl ty demonstranty, kteří útočili na policisty, tak to byla parta mládenců, kde každý měl alespoň 90 kilo, bylo vidět, že sportovně jsou na tom velmi dobře. A podle toho, co tomu policistovi prováděli, tak bych řekl, že přesně věděli, co dělají. Takže si myslím, že tady se dostáváme už do pozice, kdy ty protivládní demonstrace zpochybňující výsledky voleb už se dostávají do hry, která přesahuje hranice Běloruska.“
Wlastenci a všeslovanské síly mají smůlu, že jasné signály jim nedává ani web Sputnik. Tam přinášejí podrobné zpravodajství, ale linie nebyla v dostatečné míře vytyčena. Těžko si myslet, že by v Moskvě neměli několik plánů, jen možná nevědí, nebo ještě dostatečně nedávají najevo, na který se vsadí. Dění je přece jen příliš „tekuté“. Lukašenko je typ, který dokáže lézt na nervy všem. Jeho teror je tak očividný, že se to nedá snadno přejít. Na druhou stranu nechat jen tak nějaký lid, aby ho donutil odejít, to by byl pro ruské občany „špatný příklad“.
České kolaborantské hnutí se rekrutuje na celé škále. Od samouků, přes pomatence odjakživa a lidi, co se zbláznili později, po profesionální dezinformátory a nakonec agenty. Instrukce pro ty zasvěcenější buď ještě nejsou, nebo nejsou moc konkrétní. Anebo znějí tak, že je třeba být teď nekonkrétní.
Je ale jasné, že kremelský mlok, co vyleze z Vltavy, může bez rizika používat běžný arzenál: „Síly, které chtějí využít… zasahování do vnitřních záležitostí… a vy zase bijete Katalánce… bezmocná Evropská unie… libtardi zuří… Soros.“
Ale žádný strach. Správná hesla nakonec dorazí.