Kreml chystá protikrizový plán, zatímco Evropa opět sílí

Eric Drooker

Ruská vláda chystá v reakci na pád cen ropy protikrizový plán, který počítá s výdaji ve výši přibližně 750 miliard rublů (zhruba 242 miliard korun). Uvedl to ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Cílem je podpořit růst ruské ekonomiky, která se v loňském roce propadla o 3,7 procenta.

Většina výdajů má být podle ministra kryta ze státního rozpočtu, 210 miliard rublů (68 miliard Kč) má pocházet z mimorozpočtových zdrojů. Zhruba 310 miliard rublů (100 miliard Kč) budou podle Uljukajeva představovat úvěry pro ruské regiony. S touto částkou už se počítá i v letošním státním rozpočtu.

Eric Drooker

Premiér Dmitrij Medveděv nařídil dokončit plán do 1. února. Plán z dílny ministerstva hospodářského rozvoje se ale nezaměřuje v první řadě na banky, nýbrž na regiony a průmysl, napsal list Kommersant.

Vicepremiér Arkadij Dvorkovič dříve odhadoval, že prioritní odvětví, jako je automobilový průmysl, podpoří částka 100 miliard rublů (32 miliard Kč).

Eric Drooker

Kromě pomoci regionům a problematickým odvětvím by se součástí plánu měly stát i sociální opatření a strukturální reformy. Mezitím však údajně z plánu vypadly návrhy mírně zvýšit důchody nebo omezit platy šéfů státních podniků. Mohl by však obsahovat zmínku o zahájení debaty o zvýšení důchodového věku.

Financování plánu zůstává dosti nejasné. Pokles příjmů z vývozu ropy dopadá na rozpočet, jehož schodek podle požadavku prezidenta Vladimira Putina nemá překročit tři procenta hrubého domácího produktu, poznamenala agentura AFP. Připomněla také, že peníze z prodeje ropy a plynu tvoří zhruba polovinu rozpočtových příjmů Ruska.

Ilustrační foto (ČTK)

S poklesem ceny ropy na světových trzích padá i kurz rublu. Na ruskou ekonomiku také nepříznivě doléhají sankce západních zemí, uvalené za anexi Krymu a vedení války na východní Ukrajině. Mezinárodní měnový fond předpovídá na letošní rok další propad ruské ekonomiky, který podle něj dosáhne zhruba jednoho procenta.

Naproti tomu hospodářský růst eurozóny zrychlí v letošním roce na 1,8 procenta z loňských 1,6 procenta, předpovídá Evropská komise. Ekonomika celé Evropské unie vykáže letos podle stejné prognózy růst o 1,9 procenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články