Kreml lže, umírají lidé. Vznikl další způsob, jak informovat běžné Rusy o tom, co se děje

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Firmy i jednotlivci se snaží nalézt způsob, jak obyčejným Rusům sdělit, co jejich země na Ukrajině dělá. Na stránce Squad303 je možné vygenerovat ruské telefonní číslo a zkopírovat text, který zájemce poté pošle ze svého mobilního telefonu esemeskou. Jedná se o další cestu k lidem, kteří se již nemohou například podívat na západní média nebo sociální sítě.

Stránka vygeneruje číslo, text zůstává stejný. „Vážení Rusové, vaše média jsou cenzurována. Kreml lže. Na Ukrajině umírají tisíce vašich vojáků a ukrajinských bratrů,“ stojí ve zprávě, která dále nabádá ke zjišťování informací přes aplikaci Telegram a ke svržení „diktátora Vladimira Putina“.

Text v ruštině: „Уважаемые россияне, ваши СМИ подвергаются цензуре. Кремль лжет. Тысячи ваших солдат и украинских братьев гибнут на Украине. Узнайте правду в свободном Интернете и в приложении Telegram. Время свергнуть диктатора Путина!“

()

Tvůrci webu píší: „My lidé světa máme poselství ruskému národu. Národu, který má zaplatit obrovskou cenu za ostudné rozhodnutí diktátora Putina zaútočit ozbrojenými silami na nezávislou Ukrajinu. Společný postup všech států svobodného světa jako odpověď na ruskou agresi povede ke kolapsu celé země.“

Podle autorů nápadu Rusové nevědí, co Putin udělal, a jsou ovlivňováni výhradně kremelskou propagandou. „V Rusku neexistují svobodná média a internet je cenzurován,“ upozorňují. Právě proto žádají všechny, kdo chtějí situaci změnit, aby se zapojili a posílali Rusům SMS.

Podobnou iniciativou je například psaní recenzí na Google Maps nebo na web Airbnb. Ruská federace omezila občanům přístup na facebook i twitter.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]