Kreml mluví o jaderných zbraních a ve velkém nakupuje jodové tablety

Ilustrační foto (MorgueFile, wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Ilustrační foto | FOTO: MorgueFile, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Kreml se urychleně rozhodl nakoupit velkou dávku jodidu draselného, ​​vyplývá z příkazu zveřejněného na webu Státních zakázek Ruska. Tendr byl vyhlášen v době, kdy ruský diktátor Vladimir Putin a jeho další spolupracovníci vyhrožují světu použitím jaderných zbraní.

Web uvádí, že je plánováno nakoupení jódu za téměř 5 milionů rublů, tedy přibližně 86 tisíc dolarů. Na přihlášení se do tendru jsou vyhrazeny pouze čtyři dny.

(Týdeník FORUM)

Ruská vládní agentura zdůrazňuje, že nákup jodidu draselného pro obyvatelstvo se provádí každoročně. Podle Kommersantu byla koncem prosince 2020 a začátkem března 2021 do systému zadána výběrová řízení na nákup léku za přibližně stejnou částku. Zásadním rozdílem je však naléhavost výběrového řízení.

Preparáty s jodidem draselným chrání štítnou žlázu, aby radioaktivní jód negativně neovlivňoval lidský organismus.

Ruský diktátor Vladimir Putin po vyhlášení mobilizace v Rusku 21. září znovu pohrozil západním zemím použitím jaderných zbraní a zdůraznil, že „to není bluf“. Ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že ruská vojenská doktrína – včetně pravidel používání jaderných zbraní – se rozšíří na ukrajinská území, která se Rusko v současné době snaží anektovat prostřednictvím falešných referend.

Bílý dům zareagoval varováním Kremlu před „vážnými důsledky“ v případě použití jaderných zbraní proti Ukrajině, Washington je spolu se svými spojenci připraven dát Putinovi „rozhodnou“ odpověď.

Obavy vzbuzuje i situace kolem Záporožské jaderné elektrárny obsazené ruskými vojáky. Ukrajinská státní jaderná elektrárenská společnost Enerhoatom oznámila, že ruská armáda umístila do turbínové haly prvního reaktoru elektrárny více než tucet kusů vojenské techniky včetně munice, zbraní a výbušnin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články