Kreml odmítl pověsti, že by Vladimir Putin plánoval v lednu skončit ve funkci ruského prezidenta a že je ve špatném zdravotním stavu.
Budoucnost osmašedesátiletého Putina se stala předmětem stále větších spekulací poté, co politolog a analytik stavu ruské společnosti profesor Valerij Solověj naznačil, že vůdce Ruska trpí Parkinsonovou nemocí. Putinova rodina a jeho milenka Alina Kabajevová ho prý přemluvili, aby příští rok odešel do důchodu.
V pátek ráno však mluvčí Kremlu a zástupce náčelníka generálního štábu Dmitrij Peskov trval na tom, že se Putin těší „skvělému zdraví“, a odmítl pověsti o Parkinsonově nemoci jako „naprostý nesmysl“.
Na otázku, zda Putin plánuje v blízké budoucnosti odstoupit, jak o tom mluvil Solověj, Peskov odpověděl „ne“ a dodal: „S prezidentem je všechno v pořádku.“
V Rusku kolují záběry, na nichž se Putinovi pohybují nohy, když se chytá opěradla křesla, což svědčí o poruše rovnováhy a špatném zdravotním stavu. Oči přitahuje také škubající se pero v prstech bývalého agenta KGB a kelímek, který byl podle analytiků naplněn léky proti bolesti.
Není to poprvé, co lidé spekulují, že Putin může trpět Parkinsonovou chorobou.
Jiní si už dříve všimli jeho „pistolnické chůze“ a zřetelně sníženého švihu pravé paže ve srovnání s levou. Asymetricky snížený výkyv paže je klasickým rysem Parkinsonovy choroby a podle British Medical Journal se může projevit u „klinicky nedotčených jedinců s predispozicí k pozdějšímu rozvoji“ nemoci.
„Je tu rodina, má na něj velký vliv. V lednu hodlá zveřejnit své plány na předání moci,“ řekl Solověj.
Pověsti se objevují v době, kdy Putin uskutečňuje plány na to, jak si po odchodu z úřadu zaručit imunitu. Putinovi a každému následnému exprezidentovi bude do tří měsíců od opuštění prezidentského úřadu dovoleno stát se doživotním členem Rady federace, jakési horní komory či senátu země.
(Zdroj: dailymail.co.uk)