Kreml připravil plán pro Putinův útěk z Ruska. Evakuaci však může překazit Erdogan 

Prezidenti Erdoğan a Putin (Presidential Executive Office / Kremlin.ru / Public Domain)

Prezidenti Erdoğan a Putin | FOTO: Presidential Executive Office / Kremlin.ru / Public Domain

Pokud by ruská armáda na Ukrajině utrpěla porážku, je připraven únikový plán pro Vladimira Putina. Prezident i s rodinou by podle něj měl z Ruska přeletět do Sýrie, kde by mu nabídl azyl diktátor Asad. To by ovšem mohl překazit turecký prezident.

Útěk z Ruska je podle kanálu Telegram General SVR, disponujícím informacemi přímo z Kremlu, Putinovou volbou pro chvíli, kdy bude zřejmé, že okupační vojska na Ukrajině prohrála, píše web zpravodajského kanálu Sky News. 

(Týdeník FORUM)

Putin si totiž uvědomuje, že špatná ekonomická situace a snížení životní úrovně Rusů, které má na svědomí invaze na Ukrajinu a s ní spojené sankce, jsou hrozbou. Změna nálad v zemi by totiž nakonec mohla vést až k pokusům o Putinovo svržení. Někteří blízcí spolupracovníci ruské hlavy státu dokonce varovali před tím, že by prezident mohl dopadnout stejně jako Kaddáfí či Husajn.

I proto údajně Kreml raději připravil evakuační plán, podle nějž by se v kritický moment postupovalo. Nejpravděpodobněji by měl Putin se svými nejbližšími zamířit do Sýrie, kde má velkého spojence v osobě Bašára Asada. Možný zádrhel je ovšem v tom, že letadlo, směřující do Sýrie, by muselo proletět vzdušným prostorem Turecka. 

Záleželo by tedy na tom, jak by se zachoval prezident členské země NATO Recep Tayyip Erdogan. Pokud by se rozhodl povolení k přeletu nedat, fakticky by tím zmařil nejrychlejší a možná jedinou únikovou cestu ruského prezidenta. Erdoganovu reakci lze však jen těžce odhadnout, protože jeho vztahy s Putinem jsou v posledních letech různorodé. 

()

Další zemí, která by se mohla o ruského vůdce “postarat”, je podle telegramového kanálu General SVR Írán. “Pro Írán a Turecko je v zásadě výhodné držet ruského prezidenta v exilu v záloze a využívat ho v závislosti na situaci jako páku nebo jako vyjednávací žeton,” uvádí kanál.

Začátkem července se Putin setkal se svými tureckými a íránskými protějšky v Teheránu, což podporuje spekulace o jeho plánovaném přesunu do jedné z těchto zemí. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články