Kreml se dost bojí, že by se zveřejnily rozhovory Trumpa s Putinem

Ruský vůdce Vladimir Putin na Trumpa při volbách podle analytiků zjevně nezapomněl.  (YouTube)

Ruský vůdce Vladimir Putin na Trumpa při volbách podle analytiků zjevně nezapomněl. | FOTO: YouTube

Kreml uvedl, že doufá, že diskuse mezi prezidentem Vladimirem Putinem a prezidentem USA Donaldem Trumpem zůstanou po skandálu, který vypukl kvůli telefonnímu hovoru Trumpa s ukrajinským vůdcem Zelenským, nadále tajné.

Přepisy z osobních schůzek Trumpa a Putina dosud zveřejněny nebyly. Trump údajně zašel hodně daleko, aby jejich obsah zůstal utajen.

Všechno nastartovalo zjištění, že během červencového telefonického hovoru požádal Trump ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Ukrajina vyšetřovala jeho politického soupeře, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera, který působil v ukrajinské petrochemické společnosti Burisma Holdings. K hovoru došlo poté, co Trump nařídil americké vládě zmrazit téměř 400 milionů dolarů americké pomoci Ukrajině. Tento krok podpořil spekulace mezi demokratickými zákonodárci, že se Trump pokoušel využít vojenskou pomoc k donucení Kyjeva vyšetřovat Bidena. Tato žádost, která připomíná vydírání, tento týden vyvolala ve Washingtonu politickou bouři. Navíc by to znamenalo zatahování cizí mocnosti do amerického politického boje.

„Samozřejmě bychom rádi doufali, že v našich dvoustranných vztazích, kde již existuje spousta velmi vážných problémů, se do takových situací nedostaneme,“ citoval zpravodajský web RBC mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Peskov také řekl: „Musíte uznat, že zveřejnění úplného přepisu konverzace – ať už telefonické, nebo tváří v tvář – je v mezistátní diplomatické praxi neobvyklé. Aspoň až dosud neobvyklé.“

Maria Zacharová, tisková mluvčí ministerstva zahraničí, volila ironický tón: „Je úkolem amerických demokratů proměnit svou zemi v terč posměchu pro celý svět? Přesně to udělala paní Pelosiová s Kongresem, Bílým domem a dalšími vládními úřady. Show musí jet dál. Vydejte přepisy rozhovorů s partnery v NATO, mezi sebou navzájem. Cenné by bylo také zveřejnění projevů na uzavřených zasedáních CIA, FBI a Pentagonu. Ukažte to všechno!“

Je zjevné, že ačkoliv mají v Kremlu škodolibou radost, současně se obávají, že by mohlo dojít ke zveřejnění výměny názorů mezi Trumpem a Putinem. A kdo ví, jak by obsah na veřejnost působil.

Zdroj: The Moscow Times)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]