Kreml se svým plynovodem opět narazil. Norové odmítli certifikovat Nord Stream 2

Eric Drooker

Norská společnost DNV GL, která měla po dokončení výstavby certifikovat plynovod Nord Stream 2, odmítla kvůli novým americkým sankcím tuto službu poskytnout. Kreml to uvrhuje do nejistoty, zda vůbec bude kdy schopen prodávat plyn prostřednictvím tohoto zařízení, s nímž v rámci své agresivní zahraniční politiky obchází Ukrajinu i Polsko.

Norská společnost Det Norske Veritas (DNV) GL „zastaví veškeré kontrolní činnosti plynovodního systému Nord Stream 2 v souladu se sankcemi a dokud tyto sankce zůstanou v platnosti. Realizujeme plán na postupné ukončení podpory ověřování projektů,“ uvedla předmětná společnost ve svém prohlášení pro ruský zpravodajský server RBC. „Vzhledem k současné situaci není DNV GL schopna po dokončení výstavby potrubí vydat certifikát,“ konstatovala firma.

Americké sankce, které vstoupily v platnost 1. ledna přijetím rozpočtu na obranu v Kongresu USA, zakazují zahraničním společnostem poskytovat služby testování, inspekce a certifikace plynovodu. Mají 30 dní na to, aby projekt opustily, jinak se samy vystavují nebezpečí uvalení sankcí.

DNV GL ověřovala již provozovaný plynovod Nord Stream a měla zajistit i certifikaci projektu Nord Stream 2. Prvně jmenovaný plynovod prověřuje pravidelně již od roku 2012. Prověrky mají za cíl minimalizovat rizika projektu z hlediska bezpečnosti pro lidi a životní prostředí.

Společnost DNV GL měla v souvislosti se sankcemi uvalenými na Kreml špatné zprávy už koncem listopadu, kdy kvůli sankcím prohlásila, že nebude moci testovat ani ověřovat zařízení na plavidlech používaných ke stavbě plynovodu. Tehdy však ještě zmíněnou dceřinou společnost ruského státního kolosu Gazprom ujišťovala, že nejde o odmítnutí certifikace plynovodu jako takového, bude-li dokončen. Následně však Spojené státy přitvrdily a tento geopolitický projekt Kremlu má o problém navíc.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články