Kreml tvrdí, že Rusko vyvíjí obrovské úsilí o snížení zátěže klimatu

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtis)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtis

Rusko je v oblasti přechodu na nízkouhlíkové technologie výroby a výroby elektřiny napřed před mnoha zeměmi, dokonce i před západoevropskými, řekl v pondělí novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko je ovšem čtvrtý největší producent emisí na světě.

Agentura TASS o Peskovově vyjádření píše: „Připomněl, že Rusko stanovilo pokyny pro přechod na uhlíkovou neutralitu a plánuje tohoto cíle dosáhnout do roku 2060. Kremelský představitel dodal, že prezident Vladimir Putin to neoznámil ani na summitu G20, ale dokonce ‚o několik týdnů dříve‘.

Eric Drooker

‚Rusko jasně stanovilo své perspektivy. Rusko navíc v mnoha ohledech předstihuje mnohé země, včetně zemí západní Evropy, pokud jde o přechod na méně uhlíkově náročné technologie výroby a produkce. To nelze ignorovat a měla by se tomu věnovat pozornost,‘ řekl.

Peskov rovněž ujistil, že Rusko vyvíjí obrovské úsilí o snížení zátěže klimatu a bude v tom důsledně pokračovat i v budoucnu. Poznamenal však, že tento proces vyžaduje odpovídající úsilí všech zemí.

‚Jde však samozřejmě o proces, který vyžaduje adekvátní opatření ze strany všech států. A samozřejmě všichni musí zohlednit i potřeby rozvojových zemí, které svého času tolik neznečišťovaly zemskou atmosféru, protože jejich průmyslový rozvoj fungoval na nižší úrovni než rozvinutý průmysl,‘ zdůraznil mluvčí Kremlu. Již dříve americký prezident Joe Biden obvinil Rusko a Čínu z případného zklamání nad úrovní závazků lídrů G20 v boji proti změně klimatu.“

Tolik TASS. Fakta jsou taková, že Rusko je čtvrtý největší znečišťovatel po Číně, Indii a Spojených státech. Je ale dobré vzít v úvahu porovnání ekonomik různých zemí. Spojené státy jsou největší ekonomikou světa s HDP přibližně 20,513 bilionu dolarů, a to zejména díky vysokým průměrným příjmům, velkému počtu obyvatel, kapitálovým investicím, nízké nezaměstnanosti, vysokým spotřebitelským výdajům, relativně mladé populaci a technologickým inovacím.

Hrubý domácí produkt (HDP) je tržní hodnota veškerého konečného zboží a služeb daného státu v daném roce. Rusko je ohledně síly ekonomiky s 1,46 bilionem dolarů na 11. místě, za (ze západních zemí) Německem, Spojeným královstvím, Francií, Itálií a Kanadou. Spojené státy produkují 14,6 procent světových emisí, Rusko 4,7 procenta. (Čína 27,2 procenta, Indie 6,8 , Japonsko 3,3 a Německo 2,2.) S mnohem slabší ekonomikou tak Rusko vypouští mnohem více emisí než evropské západní země. Pokud tedy Rusko vyvíjí „obrovské úsilí“, nezdají se být výsledky této země příliš ohromující.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]