Kreml úzkostně chrání Putinovo zdraví. V dubnu podstoupil léčbu rakoviny, myslí si američtí zpravodajci

Ruský diktátor Vladimir Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2022) (Profimedia)

Ruský diktátor Vladimir Putin na oslavě Dne vítězství v Moskvě (9. 5. 2022) | FOTO: Profimedia

Zdravotní stav Vladimira Putina se dostane do centra pozornosti vždy, když se ruský prezident objeví na veřejnosti. Kreml stále trvá na tom, že je Putin naprosto zdráv, současně však potvrzuje, že jeho zdraví je nadstandardně chráněno. Zprávy o možné rakovině se však ozývají stále intenzivněji, a to i od zpravodajských služeb.

Jakékoliv spekulace o nemoci ruské hlavy státu popírá jak tiskový mluvčí Kremlu, tak ministr zahraničí Sergej Lavrov, připomíná americký týdeník Newsweek. „Ukrajinští, američtí i britští informační specialisté v posledních měsících psali o zdravotním stavu prezidenta. Nebylo to nic jiného než kachny,“ pronesl Peskov v minulém týdnu.

(Týdeník FORUM)

Nyní ovšem potvrdil informaci, že se tým lidí stará o to, aby ruský prezident nenastydl. Kreml má proto pod kontrolou teplotní podmínky všude, kde se Putin objeví. „Pečlivěji regulujeme klimatizaci v prostorách a zabraňujeme průvanu,“ řekl Peskov pro státní propagandistickou zpravodajskou síť RT.

Potvrdil tak zprávy o obavách o Putinovo zdraví, které začaly společně s první vlnou koronavirové pandemie. Před ní se ruský prezident ukrýval v Kremlu, kde nepřijímal návštěvy a přístup k němu mělo jen několik vybraných osob. Tehdy se podle několika expertů měla naplno projevit Putinova paranoia.

Ke zdravotnímu stavu ruského vůdce se vyjádřilo již mnoho lidí, jak z Putinova okolí či lékařských kapacit. Nikdo ovšem nepřinesl důkaz o tom, že by strůjce války na Ukrajině trpěl jakoukoliv život ohrožující nemocí. Spekulace přesto pokračují. Britský novinář John Sweeney v knize Zabiják v Kremlu napsal, že zaznamenal změny v Putinově vzhledu, a kvůli opuchlým tvářím ho přirovnal ke křečkovi.

Newsweek zase tvrdí, že mu vedoucí představitelé amerických zpravodajských služeb sdělili, že se domnívají, že Putin v dubnu podstoupil léčbu rakoviny.

Na všechny podobné zprávy ovšem Rusové reagují podrážděně a snaží se je vyvracet. „Prezident Vladimir Putin se na veřejnosti objevuje každý den. Můžete ho sledovat na obrazovkách, číst a poslouchat jeho vystoupení. Nemyslím si, že rozumní lidé mohou vidět známky nějaké nemoci nebo špatného zdravotního stavu,“ sdělil například v květnu Sergej Lavrov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články