Kreml v reakci na stěhování Koněva předvádí mistrovské manipulace

Socha maršála Koněva (KDU-ČSL Praha 6)

Socha maršála Koněva | FOTO: KDU-ČSL Praha 6

Putinův režim po včerejším usnesení zastupitelstva Prahy 6 o přestěhování normalizační sochy maršála Koněva rozjel přímo mistrovskou informační hru. Jak známo, náměstek českého ministerstva zahraničí si předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského a vznesl před ním protest proti nepravdivým a urážlivým výrokům ruského ministra kultury Vladimira Medinského na adresu starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře. Zmíněný ruský ministr přirovnal dotyčného českého komunálního politika k nacistům.

Ruské ministerstvo zahraničí však vydalo prohlášení, v němž rozhodnutí městského zastupitelstva shazuje jako „výstřelek“ a kombinací několika tradičních formulací o rozjitření vztahů a zkaleném ovzduší de facto hrozí České republice blíže neurčenými nepříjemnostmi, kdy rozhodnutí zastupitelstva „nezůstane bez odpovědi“. Kreml tento svůj pamflet označil za „stanovisko Ruské federace“ s tím, že je bude ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij „tlumočit“ na českém ministerstvu zahraničí.

Ať Kreml ohne informaci o velvyslancově cestě na ministerstvo sebevíc, na skutečnosti, že tam byl velvyslanec předvolaný na kobereček, to nic nemění. Zmejevskij tedy nejel na ministerstvo o své vůli hrozit české diplomacii, ale jel si tam vyslechnout protest české strany proti nehorázným urážkám, k nimž se Kreml snížil, navíc ještě v reakci na věc, která je vnitřní záležitostí suverénní České republiky.

K ruskému vměšování do pražské komunální politiky není žádný věcný důvod. Jak připomnělo české ministerstvo zahraničních věcí, přestěhování Koněvovy sochy ani není v rozporu s žádnou ze smluv, které uzavřela Česká republika s Ruskou federací. „Případné stěhování je zcela v gesci místní samosprávy,“ vzkázalo v reakci na prohlášení ruské diplomacie, která v této souvislosti fabulovala o „porušení článků dvoustranné smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci“.

Druhý pomyslný výstřel Kremlu v jeho hybridní válce padl přímo v Rusku, kde jakýsi historik ve službách Kremlu varoval před nástupem nacismu v Česku. Jednalo se o jistého Michaila Mjachkova, který působí na pozici vědeckého ředitele Ruské vojensko-historické společnosti (RVIO) a který v moskevské metropolitní televizi TV Centr označil městské zastupitelstvo za české trhovce a nositele nacistických názorů.

V této souvislosti je třeba připomenout Putinovo setkání s mladými historiky z roku 2014, na němž ruský vůdce kladl přítomným na srdce, aby historii správně interpretovali. „Sovětský svaz podepsal s Německem smlouvu o neútočení. Lidé říkají: ‘To je zlé‘. Ale co je na tom špatného, že Sovětský svaz nechtěl bojovat?,” vyložil Putin historikům, jak líbivě pojednat o začátku války podníceném právě rusko-německým paktem, jehož součástí byl i tajný dodatek o rozdělení Polska oběma zeměmi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]