Kreml vyhrožuje Velké Británii. Budete mít na svědomí další krveprolití a pocítí to celý svět, tvrdí

Ruský prezident Vladimir Putin (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Další výhrůžky směřují z Ruska do Velké Británie, která je jedním z největších podporovatelů Ukrajiny ve válce s Putinovou armádou. Poté, co Volodymyr Zelenskyj ve svém čtvrtečním projevu v britském parlamentu zdůraznil, že jeho země nyní potřebuje především stíhací letouny, zareagovala velmi ostře ruská ambasáda v Londýně. 

Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtečním vystoupení sdělil, že vítězství Ukrajiny změní svět a odradí všechny budoucí agresory. Ukrajinský prezident také zdůraznil, že Británie stála za Kyjevem od prvního dne. Přímo se pak obrátil na expremiéra Borise Johnsona. „Borisi, ty jsi sjednotil ostatní, když se to skutečně zdálo naprosto nemožné,“ řekl Zelenskyj. Následně členy britského parlamentu a svět vyzval, aby Ukrajině poskytli i bojové letouny, které označil za křídla pro svobodu. To ovšem podle serveru Daily Express vyvolalo reakci na ruské straně.

()

Ruské velvyslanectví v Londýně vydalo prohlášení, v němž britskou vládu varovalo, že pokud dojde k rozhodnutí o poskytnutí bojových letounů, bude mít Londýn na svědomí krveprolití, další kolo eskalace a následné vojenské a politické důsledky pro evropský kontinent a celou zeměkouli.

Británie se přitom podle ministra obrany Bena Wallace stále definitivně nerozhodla, zda Ukrajině bojové letouny poskytne. Člen britské vlády na začátku února sdělil, že v tuto chvíli to nepovažuje za správný postup. „V téhle věci už jsem zapojený poměrně dlouho a naučil jsem se dvě věci, nikdy nic nepředpokládejte, ani nic nevylučujte,“ řekl Wallace novinářům. „Není to konečně rozhodnutí. Co ale tento konflikt v tomto roce posune, bude především schopnost Ukrajiny nasadit západní obrněnce,“ dodal.

Premiér Spojeného království Rishi Sunak se po schůzce se Zelenským na téma dodání stíhaček také konkrétně nevyjádřil, ale připustil, že s ukrajinským prezidentem o tomto tématu jednali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články