Kreml vyslal vzkaz demonstrantům prostřednictvím zdánlivě nevinného videa

FB

Zakladatel Rosgardie Vladimir Putin | FOTO: FB

Ruské režimní propagandě nelze upřít efektivitu ani hravost. Aktuální video kremelské televizní stanice Rossija 1 představuje mladou příslušnici Ruské národní gardy, která na kameru mluví o vysněné práci s lidmi. Skutečným účelem tohoto videa je však scéna, která se odehrává za ní.

Ruská národní garda Rosgvardia je vnitřní vojenská síla ruské vlády, jejíž součástí je i nezávislá agentura přímo podřízená Vladimiru Putinovi. Národní garda je oddělená od ruských ozbrojených sil a zejména vůči demonstrantům si počíná s mimořádnou brutalitou.

 

Snad z obavy, aby to veřejnost neztrácela ze zřetele, natočil Kremlem vlastněný a řízený televizní kanál Rossija 1 video, v němž představuje mladou příslušnici předmětné vládní represivní síly. V

ČTK

příspěvku, který se snad záměrně tváří jako náborová agitka špatně maskovaná za reportáž, představuje Aliju Klencivu, která si prací u Rosgvardie splnila dětský sen. Vždy totiž chtěla pracovat s lidmi.

Ledva to komentář dořekne, parta uniformovaných mužů několik metrů za ní ilustruje její vyznání pendrekem na zavěšené figuríně. V paměti lidí může osvěžit známé video z předloňské série sobotních demonstrací v Moskvě, na kterém příslušník Národní gardy udeřil pěstí do břicha zadrženou demonstrantku Darju Sosnovskou, která skončila v nemocnici s vnitřním krvácením.

O přístupu ruské Národní gardy k opozici pak nejlépe svědčí  vzkaz jejího velitele Viktora Zolotova k opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému, jehož veřejně vyzval na souboj. Navalného Fond boje s korupcí (FBK) totiž obvinil Národní gardu z machinací při zadávání zakázek. Zolotov Navalnému pohrozil, že z něj udělá šťavnatou sekanou“, referovala ČTK s dovětkem, že Navalnyj na nabídku souboje nemohl odpovědět, neboť byl tou dobou ve vězení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner