Kremlík si půjčil na byt od rodičů. Kde ale vzali osm milionů, neumí vysvětlit

Vladimír Kremlík (FB Vladimír Kremlík)

Vladimír Kremlík | FOTO: FB Vladimír Kremlík

Exministr dopravy Vladimír Kremlík si měl na byt půjčit více než 8 milionů korun od rodičů. Alespoň to uvádí v nově zveřejněném výstupním oznámení. Neumí ale přesvědčivě vysvětlit, kde rodiče ty peníze vzali. Po lednovém odvolání kvůli podezřelé IT zakázce se dostal do hledáčku médií, a to i vlastním přičiněním, když se o období vládního angažmá rozpovídal na sociálních sítích.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Kremlík si pořídil byt na pražském Strahově v průběhu svého ročního působení v čele resortu dopravy. Jak nyní uvedl ve výstupním oznámení, finanční prostředky mu měli poskytnout rodiče na základě „smlouvy o zápůjčce peněz pro účely pořízení bytu“, a to v celkové výši 8.590.000 Kč. Podezření však budí hlavně otázka, odkud pocházely tak vysoké úspory knihovnice a dělníka v důchodu. Zbytek ceny nemovitosti měl pak financovat hypotečním úvěrem na 7.100.000 Kč.

Pořádný rozruch po jeho odchodu způsobilo i Kremlíkovo obvinění právníka Rowan Legal Martina Janouška z nabídky úplatku 1,5 milionu korun, jež se měla uskutečnit před Vánocemi. Advokátní kancelář zastupuje v různých záležitostech mimo jiné společnost CGI, která vyhrála zakázku na mýtného auditora, a advokátova návštěva s tím měla přímo souviset. Janoušek ale obvinění razantně odmítl. Rozpaky vzbuzovala především skutečnost, že Kremlík incident místo policii oznámil médiím, a to s několikatýdenním zpožděním.

„Každý logicky uvažující člověk učiní v případě nabídky úplatku nebo jiné výhody následující úvahy. Otázka první: Mám dostatek důkazů? Mohu cokoli prokázat? Odpověď zní, nemohu. Jinými slovy, bude to tvrzení proti tvrzení. Otázka druhá: Může mít za neprokázané tvrzení člena vlády odpovědnost stát? Ano, může. To tvrzení by bylo přičitatelné České republice, hrozila by arbitráž, odpovědnost za ušlý zisk by mohla dosáhnout výše stovek milionů korun českých. Otázka třetí: Mohl bych mít i vlastní trestní odpovědnost, pokud nemám důkaz? Ano, mohl. Otázka čtvrtá: Co bych tím dokázal? Nic,“ vysvětloval posléze v rozhovoru pro deník FORUM 24.

Jakmile Kremlík v lednu zjistil, že ho premiér Andrej Babiš (ANO) plánuje odvolat, začal objíždět známé a vyprávět jim o své tíživé situaci. Zároveň zjišťoval možnosti případného dalšího uplatnění. Nikterak přitom nezastíral ani svou špatnou finanční situaci. V tomto období ho navíc opustila i jeho partnerka, premiérova dvorní novinářka Karolína Slavíčková. Kremlíkovy osobní vzpomínky a milostná vyznání posléze zaplavily exministrovy sociální sítě. Tam také v posledních dnech oznámil, že o svém působení v Babišově vládě píše knihu.

Premiér Andrej Babiš a ministr dopravy Vladimír Kremlík  (ČTK)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner