Křetínský změnil titulní stranu časopisu. Zásah do nezávislosti, stěžují si redaktoři

Daniel Křetínský (Energetický a průmyslový holding / se souhlasem)

Daniel Křetínský | FOTO: Energetický a průmyslový holding / se souhlasem

Podle redaktorů francouzského časopisu Marianne zasáhl jeho většinový vlastník, kterým je český miliardář Daniel Křetínský, do obsahu titulní strany dalšího čísla o prezidentských volbách. Informoval o tom web iRozhlas.cz

Redakce týdeníku Marianne k vydání před druhým kolem francouzských prezidentských voleb vybrala titulek „Zlost, nebo chaos“. Hlavní akcionář a český miliardář Daniel Křetínský to však viděl jinak. I přes nesouhlas redakce ho nechal změnit na „Navzdory zlosti vyhnout se chaosu“. Stejná tak zůstala pouze fotografie, na které je detail očí kandidátů Emmanuela Macrona a Marine Le Penové. Celkové vyznění je však po zásahu ve prospěch současného prezidenta.

(Týdeník FORUM)

Zaměstnanci se proti chování Křetínského ohradili v prohlášení, které zveřejnili v úterý. „Hlavní akcionář novin přímo zasáhl a změnil titulní stranu čísla, které vyjde ve čtvrtek 21. dubna 2022. Původní obsah toho, co se mělo objevit na titulní straně, byl stanoven po dvou kolegiálních schůzkách za účasti vedení a celé redakce. Panovala jasná shoda na věcném rozlišení obou kandidátů, aniž bychom našim čtenářům diktovali jejich chování,“ napsala redakce ve svém prohlášení.

„Tento zásah našeho majoritního vlastníka, Daniela Křetínského, představuje vážný útok na redakční nezávislost Marianne. Stalo se to přesto, že Křetínský osobně, a dokonce dvakrát, novinářům slíbil, že bude tento základní princip respektovat. Až dosud tak činil,“ dodávají redaktoři.

Prohlášení novinářů sdílela také kandidátka Marine Le Penová. „Francouzi se nenechali zmást lživou kampaní a pomluvami, kterým jsme byli vystaveni od chvíle, kdy jsme stanuli před branami Elysejského paláce,“ napsala a novinářům zároveň poděkovala, že upozorňují na zásahy v médiích.

Český miliardář Křetínský má od října 2018 podíl také ve francouzském deníku Le Monde. V České republice pak společně s Patrikem Tkáčem kontroluje mediální společnost Czech News Center. Ta má v portfoliu mimo jiné deníky Blesk, Sport, Aha! nebo časopis Reflex.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]