Během pátečního jednání sněmovny o prodloužení nouzového stavu předstoupil před poslance Andrej Babiš a rozhodl se bilancovat uplynulý rok. Přiznal některé chyby, ale po jejich vyjmenování hned nezapomněl osočit opoziční strany z toho, že za ně vlastně můžou ve skutečnosti ony. Podle představitelů opozice se jen snažil přehodit zodpovědnost na ně.
Když se předseda vlády Andrej Babiš ve sněmovně snažil prosadit prodloužení nouzového stavu, které někteří poslanci kvůli upozornění Ústavního soudu považovali za právně nečisté, shrnul během svého proslovu celý covidový rok. Při tom přiznal, že vláda udělala několik chyb. „My jsme nesehnali (zdravotnické pomůcky – pozn. red.), nikdo nesehnal. V červnu byla oslava na Karlově mostě, všichni jsme slavili, že vir je pryč. Zrušili jsme roušky 1. 7. Obrovská chyba,“ řekl během svého proslovu Babiš.
„Vrátilo se 100 tisíc lidí z Chorvatska a my jsme je netestovali. Obrovská nálož viru! Obrovská chyba! Techtle Mechtle, obrovská chyba! Měli jsme zavřít okamžitě všechny bary. Těch chyb se nadělalo strašně moc,“ dodal s tím, že následné odmítnutí zavedení roušek prý nemělo nic společného s krajskými volbami. Během své řeči navíc obvinil opozici, že to ona podle něj může za zavádění opatření, o kterých ale rozhodovala a jež schvalovala vláda. Ta se na žádné oficiální úrovni s opozicí o zaváděných opatřeních neradila.
„Blížily se Vánoce a další chyba. Všichni volali PES, PES, potřebujeme předvídatelnost. Tak jsme měli PSA. Byl obrovský tlak: otevřít. Opozice, tak jak na nás tlačila v dubnu a květnu, tak stejně tak to bylo před Vánoci,“ obvinil Babiš opoziční strany. „Velká chyba! Ty restaurace jsme neměli otvírat. A školy jsme rozvolnili. To byla taky chyba před Vánoci,“ řekl.
Na tiskové konferenci po jednání vlády byl ještě nevybíravější. „Opozice se tváří, že chce spolupracovat, ale když má podpořit naše aktivity, tak to nedělá,“ shrnul po jednání vlády Andrej Babiš. Reagoval tak na páteční dění ve sněmovně, během kterého opoziční poslanci odmítli podpořit prodloužení nouzového stavu. Ve skutečnosti však připustili, že je stav nouze nutný, a jeho zavedení neodmítali – pouze chtěli, aby nehrozilo jeho další napadení Ústavním soudem.
„My jsme se domluvili na pandemickém zákoně, ale teď z nepochopitelných důvodů nás nepodpořili v nouzovém stavu,“ dodal Babiš. Sám však ještě ve středu náhle otočil, když předstoupil před novináře, dosud plánovaná rozvolňování náhle odmítl, a naopak poprvé veřejně avizoval rapidní zpřísňování restrikcí, ke kterému je nutný nouzový stav, protože rámec připravovaného pandemického zákona by nepostačoval na zaváděná přísnější nařízení.
Na toto hektické dění reagoval předseda ODS Petr Fiala. Popsal svou zkušenost s jednáním s vládou. „Úterý: Nouzový stav dál nepotřebujeme, když bude pandemický zákon. Středa: Je potřeba nouzový stav. Zítra se setkáme, představíme a zdůvodníme vám všechna opatření. Čtvrtek: Nic! Pátek: Návrhy opatření kolují v médiích, opozice nemá nic. Jednání svoláno půl hodiny před schůzí sněmovny. Schvalte nouzový stav a hotovo. Připadá vám to za této kritické situace normální?“ položil řečnickou otázku.
„My se ptáme na jednání s opozicí, co konkrétně navrhují. Nikdy žádná odpověď není, takže teoreticky stále něco kritizovat je jiná věc než dělat ta rozhodnutí. Pamatuju si, jak tady opozice křičela za první vlny – rozvolňujte. Karlův most, oslava, červen – zrušte roušky. Proč koncem srpna a tak dále, já se k tomu nechci vracet. Proč jsme rozvolnili 3. 12.? No, protože opozice křičela »otevřte obchody«. A byla to chyba. Takže ty její návrhy, já neznám konkrétní návrh, který jsme měli udělat. Ani senát, ani opozice nám moc nepomáhá, mají velké deklarace, po jednání jsou velké vzkazy na twitteru, ale v realitě to tak nevypadá,“ útočil Babiš.
Na jeho slova reagoval předseda lidovců Marian Jurečka, který s vládou taktéž jednal. „Premiér kecá, dostal od nás do ruky písemně konkrétní návrhy, co by vláda měla dělat! Měsíce žádáme testování ve firmách, funkční chytrou karanténu, testování a trasování, funkční očkování, kvalitní kompenzace. A co on a jeho vláda? Doteď to pořádně nefunguje!“ bránil se Jurečka na twitteru.
Zareagoval i předseda STAN Vít Rakušan. „Situace je vážná. Víme to všichni. Nemohl by aspoň na pár krátkých minut Marek Prchal vyrobit státníka, který promluví k lidem bez kňourání a svalování viny na ostatní? To fakt nikoho nezajímá. Lidi chtějí řešení místo fňukání,“ napsal.
Opozice naopak dlouhodobě vytýká vládě, že jejich navrhovaná řešení – přinášená například skrze odborný AntiCovid tým koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nebo plán Za pět dvanáct Pirátů a STAN – vláda vůbec nebere v úvahu, byť přichází s nápady, jak by se epidemická situace v Česku mohla zvládat lépe.
Větší komunikace vlády a opozice přišla až po prvním únorovém zamítnutí nouzového stavu, kdy se politická reprezentace snažila přijít s jiným řešením, kterým byl návrh pandemického zákona. Na něm se shodly vládní a opoziční strany. I přes tuto shodu však k žádnému prohloubení vztahů mezi vládou a opozicí nedošlo. Opoziční představitelé si na průběh schůzek s vládou stěžují.