Křik, bití, ponižování… Studenti pražské průmyslovky šikanovali učitelku. Ta pak zemřela

Trojice studentů střední průmyslové školy V Praze Na Třebešíně dlouhodobě a soustavně šikanovala učitelku Ludmilu W. Ta před několika dny ve škole zkolabovala a posléze zemřela v nemocnici na následky krvácení do mozku. Na otřesný případ jako první upozornil deník Blesk, který posléze zveřejnil i amatérské video pořízené mobilem jedním ze studentů.

Tahání za vlasy, kopání, posměšky, výhružky, slovní útoky, zastrašování…tomu všemu musela dle vyjádření studentů jinak tichá pětapadesátiletá učitelka čelit asi rok. Sama se neodhodlala chování trojice tyranské trojice nahlásit, údajně z obavy z možného zhoršení celé situace.

Na záběrech, které zveřejnil Blesk je patrné, jak dva studenti mimo jiné brání učitelce v odchodu ze třídy, křičí na ni, obtěžují ji na chodbě a podobně.

Podle vyjádření spolužáků útočících studentů škola na jejich výzvy k řešení situace nereagovala, nebo je bagatelizovala. A lepší to není ani po učitelčině smrti, kterou nyní vyšetřuje policie. Studenti si deníku Blesk stěžovali, že je škola nabádá k mlčení a zástupkyně ředitele dokonce naléhá, aby o věci nemluvili ani se svými rodiči. Toto ve svém prohlášení škola odmítá a doslova píše, že „vedení školy bylo policií poučeno, škola nesmí poskytnout žádné informace, a to s ohledem na ustanovení zákona č. 218/2003 Sb. (zákon o soudnictví ve věcech mládeže) ve spojení s trestním řádem a zákonem o ochraně osobních údajů. Tuto instrukci dodržujeme a ohrazujeme se proto proti tvrzení médií, že žáky zastrašujeme, aby nikomu nic neříkali. Je to absurdní. Udělali jsme jen to, co nám nařizuje zákon, tedy jsme informovali všechny žáky o povinnosti zachovávat mlčenlivost.“

Zároveň vedení školy v prohlášení přiznává, že dne 12. ledna 2016 obdrželi informaci o šikaně a viníky následně potrestali podmíněným vyloučením ze studia a trojkou z chování. Vedení školy také odmítá příčinnou souvislost mezi šikanou a pozdějším úmrtím učitelky, protože dotyčná pedagožka byla údajně nemocná. Na druhé straně škola uznává, že je potřeba počkat si na závěry vyšetřování. V posledním odstavci prohlášení pak škola píše, že „psychopatologické chování některých žáků naší školy nelze omluvit ničím“. Potom je tedy trochu s podivem, že škola žáky „potrestala“ pouze sníženou známkou z chování a podmínečným vyloučením.

K události se vyjádřila i ministryně školství Kateřina Valachová. „Odsuzuji šikanu ve školách, mezi spolužáky i šikanu pedagogů. Rodině paní učitelky chci vyjádřit upřímnou soustrast. Případ považuji za tragický,“ uvedla Valachová.

Celé prohlášení školy k tragickému případu si můžete přečíst zde.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner