Kristýna Herejtová: Ústavní činitelé, z vašich slov čpí drzost a ponížení

Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. (ČTK)

Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. | FOTO: ČTK

Kristýna Herejtová se rozhodla reagovat na prohlášení prezidenta Miloše Zemana, předsedy senátu Milana Štěcha, předsedy poslanecké sněmovny Jana Hamáčka a premiéra Bohuslava Sobotky směrem k Číně. Přečtěte si, jaký dopis se jim rozhodla zaslat – a na sociálních sítích vyzývá: Pošlete takovýto text také.

Pane prezidente Miloši Zemane, předsedo Senátu Milane Štěchu, předsedo Poslanecké sněmovny Jane Hamáčku a předsedo vlády Bohuslave Sobotko, prohlášení, jež jste zveřejnili 18. 10. 2016, pobouřilo, rozčílilo, zklamalo a znechutilo nemalou část občanů České republiky. Drzost a sebeponížení, které z vašich slov čpí, se dotýká nás všech a valí se médii a sociálními sítěmi jako nevítaný host. Skutečnost, že vy, nejvyšší představitelé našeho státu, viditelně a nemístně prokazujete své sympatie Čínské lidové republice, komunistické zemi, která nerespektuje lidská práva a mj. mnoho let okupuje dříve nezávislý Tibet, je alarmující ukázkou výměny mravních hodnot za nenaplněné ekonomické touhy. Vaše chování je zcela neakceptovatelné, a pokud si to neuvědomujete, považuji za nutné vám to sdělit.

Žádám vás o vysvětlení, proč Správa Pražského hradu zamítla stavbu pódia na Hradčanském náměstí, kde měl 17. 10. 2016 vystoupit a promluvit 14. dalajláma spolu s politiky, umělci a dalšími lidmi, zatímco před 26 lety tatáž Správa Pražského hradu pomáhala přivítat tuto světově významnou duchovní osobnost. Prosím vás o vysvětlení, jak je možné, že před několika měsíci stejné Správě Pražského hradu nevadilo pódium extrémisty Martina Konvičky, který svými slovy a činy nabádal k rasismu, xenofobii, šíření zla a nenávisti. Mají to snad běžní občané České republiky chápat tak, že nositel Nobelovy ceny za mír je nevítaným, nežádoucím či zakázaným hostem na rozdíl od člověka, který je svými činy společnosti prokazatelně nebezpečný? Představitelé státu by měli být lidé morálně hodnotní, profesionální, nezkorumpovatelní, čestní a spravedliví. Občané České republiky by k vám měli vzhlížet, a to především po stránce morální; místo toho vámi značná část pohrdá a stydí se za vás. Nehoráznosti, které si dovolujete za nás konat ve vašich funkcích, se stávají neúnosnými a překračujícími hranice hodnot demokratické společnosti.

Apeluji na vaše morální hodnoty, rozum a srdce, na vaše svědomí a zodpovědnost za důvěru, kterou jsme vám my, občané České republiky, ve volbách dali. Prosím vás o vytváření zdravé, prosperující země, jejíž společnost nebude neustále rozdělována výroky Miloše Zemana a dalších pochybných osobností pohybujících se v politice. Mně, a věřím, že i další nezanedbatelné části občanů České republiky dochází trpělivost, a proto vás prosím, abyste si uvědomili, že nedopustím, abyste nás navraceli zpět k normalizační šedi smutku a omezenosti. Žijeme v demokratické společnosti a žádáme vás, abyste se podle toho chovali a šli občanům České republiky příkladem!

S pozdravem a poděkováním za odpověď

Kristýna Herejtová

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články