Kritici ocenili na festivalu v Karlových Varech začínající režiséry

Eric Drooker

Kritici a provozovatelé kin ocenili dnes na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary začínající režiséry za jejich celovečerní hrané debuty. Cenu Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI získal americký film Drobné si nechte, Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří FEDEORA ocenila rumunský film Marita režiséra Cristi Iftimeho.

V celovečerním debutu Drobné si nechte se režisérka Rachel Israelová nechala inspirovat zkušenostmi představitelů hlavních rolí ze života lidí s autistickou poruchou. Podle poroty jde ale o jeden z nejhumornějších scénářů, s jakým se setkala.

Celovečerní debut Marita zaujal evropské kritiky zobrazením rodiny, která si i přes rozvod rodičů dokáže po letech užít a oslavit společné setkání, které jim dodá nový elán do života. FEDEORA udělila i jednu zvláštní cenu, a to filmu Modré ticho režiséra Bülenta Öztürka, který vznikl v turecko-belgické koprodukci.

Ekumenická porota ocenila izraelsko-německý snímek Cukrář režiséra Ofira Raula Graizera. Porota u něj ocenila, jak zprostředkovává pohled na nejdůležitější z lidských hodnot, která dokáže překonat všechny předsudky, a to lásku.

Porota provozovatelů kina Europa Cinemas Label dnes ocenila celovečerní hraný debut Alena Drljeviče Chlapi nepláčou, který byl natočen v koprodukci Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Chorvatska a Německa. Snímek o setkání skupiny bývalých bojovníků z balkánských válek v opuštěném hotelu zaujal mimo jiné tím, že aniž by sám soudil, zobrazuje různé pohledy postav, které ztvárnili vynikající herci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]