Kritická chvíle, do Polska dopadly rakety. Jak reagovali prezidentští kandidáti? Nejlépe Fischer a Pavel, propadl Babiš

Kandidáti na prezidenta. Danuše Nerudová, Petr Pavel, Andrej Babiš (Evropská unie / Štěpán Neubauer / Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Kandidáti na prezidenta. Danuše Nerudová, Petr Pavel, Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie / Štěpán Neubauer / Zuzana Bönisch / se souhlasem

V úterý večer došlo ke krizové situaci. Na území sousedního státu, Polska, dopadly rakety. Pražský hrad pod končící správou Miloše Zemana po incidentu mlčel, přestože špičkoví představitelé EU a NATO tuto situaci urgentně řešili, Zeman nic. Jak se ke krizi postavili prezidentští kandidáti, z nichž jeden na konci ledna získá funkci prezidenta ČR? Nejrychleji a nejrozhodněji reagovali Petr Pavel a Pavel Fischer. Danuše Nerudová reagovala se zpožděním a zcela propadl Andrej Babiš.

Ve stejnou chvíli zveřejnili své stanovisko Petr Pavel a Pavel Fischer. Oba mají za sebou diplomatickou kariéru a vědí, co takový útok znamená, co přinese a co nepřinese. “Je to vážná eskalace konfliktu, ale neznamená to, že by měla vypuknout válka mezi NATO a Ruskem. Každopádně se ale ruská strana setká s velice silnou odezvou. Mezi spojenci v NATO uvidíme solidaritu, podporu a odhodlání Polsku pomoci, a uslyšíme jasný vzkaz, že budeme stát za ním,” ujistil Petr Pavel, bývalý druhý nejvyšší představitel NATO.

()

Podle Pavla Fischera jsou rakety vystřelené na polské území zkouškou nejen pro tuto zemi, ale i pro celé NATO. “Okamžik těžké zkoušky pro Polsko a všechny členské státy NATO. Myslím na polské rodiny, které přišly o své blízké. Zločinný režim pálil ruské rakety nejen na civilisty na Ukrajině, ale také na území NATO, tedy Polska. Odsuzuji tento zločin,” konstatoval senátor Pavel Fischer.

S půlhodinovým zpožděním za výše uvedenými kandidáty zveřejnila stanovisko na sociálních sítích také Danuše Nerudová. Ta konstatovala, že Rusko je teroristický stát a že spojenci musí postupovat rozhodně. “Ruské rakety zabily dva nevinné v Polsku. Nejde o to, zda šlo o chybu či záměr. Je to nepřijatelné. Myslím na polské přátele. Je třeba postupovat s rozvahou, ale rozhodně. Způsobem, ze kterého náš nepřítel pochopí, že se nezalekneme. Že jsme silnější. Rusko je teroristický stát,” sdělila na twitteru Danuše Nerudová.

Jako poslední z nejvážnějších kandidátů na post prezidenta ČR reagoval Andrej Babiš. O téměř dvě hodiny později než Pavel a Fischer zveřejnil na twitteru vzkaz v polštině pro polského premiéra Morawieckého. “Milý Mateuszi, přijměte prosím mou soustrast celé zemi a rodinám, které ztratily své blízké. Moc na tebe myslím. Češi vždy byli a budou po vašem boku. Incident musí být plně vysvětlen,” napsal Babiš. Kandidát budující svojí kampaň na boji proti vládě Petra Fialy, která jednoznačně stojí za Ukrajinou, toto vyjádření zveřejnil jen na twitteru. Na facebooku vystupuje minimálně rezervovaně ve vztahu k ruskému napadení Ukrajiny, snaží se zde získat hlasy komunistů a dalších, kteří podporují Rusko.

Kromě zmíněných vyjádření na sociálních sítích jeden z kandidátů, Petr Pavel, vystupoval ještě pozdě večer v živém vysílání CNN Prima News, kde se k tématu vyjadřoval opět jasně. K ruským raketám dopadlým na území Polska se také stočila debata na diskuzi, na které Pavel v úterý večer vystupoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články