Kritika Kremlu vytáhli v Rusku z letadla, které už pojíždělo na start

Vladimir Putin (Adobe Stock)

Vladimir Putin | FOTO: Adobe Stock

Začíná to vypadat na takový letecký seriál v pojetí východních despocií. Unést letadlo, nebo ho zastavit při rozjezdu a pak vyvléct ven režimu nepohodlnou osobu a posadit ji za mříže, to má být zřejmě v Bělorusku a Rusku nová norma.

Jak uvádí stanice RFE.RL, bývalý výkonný ředitel prodemokratického hnutí Otevřené Rusko, které založil kritik Kremlu Michail Chodorkovskij, byl v rámci nejnovějšího zásahu proti opozičním silám v zemi vyveden z letadla v Sankt Petěrburgu a zadržen.

()

Andrej Pivovarov byl v Petrohradě odvezen k výslechu a zadržen za opakované údajné porušení zákona o takzvaných „nežádoucích organizacích“, jak se uvádí ve zprávě zveřejněné prostřednictvím jeho právníka na Telegramu pozdě večer 31. května.

„Právě mi řekli, že proti mně byl zahájen případ podle článku 284.1 trestního zákoníku za spolupráci s nežádoucí organizací, což je nesmysl,“ uvedl Pivovarov v dopise. Dodal, že úřady ho později plánovaly ze zatím neznámých důvodů odvézt do Krasnodaru, města na jihu Ruska. Ruské úřady se k tomu bezprostředně nevyjádřily.

Pivovarov byl vyveden z letadla mířícího do Varšavy, když pojíždělo po ranveji na letišti Pulkovo.

Otevřené Rusko 27. května uvedlo, že se rozhodlo ukončit svou činnost, aby ochránilo své členy před rizikem trestního stíhání.

Aktivisté této občanské organizace se sídlem v Rusku od roku 2017, kdy ji ruská prokuratura označila za „nežádoucí organizaci“, pravidelně čelí tlaku úřadů, včetně správních a trestních obvinění.

Zákon o „nežádoucích organizacích“, přijatý v květnu 2015, byl součástí série Kremlem prosazovaných nařízení, která vykonávají tlak na mnoho neziskových a nevládních organizací, jež získávaly finanční prostředky ze zahraničních zdrojů, především z Evropy a Spojených států.

Revue FORUM (archiv)

Snaha umlčet jakýkoli opoziční hlas se stupňuje. Teď už došlo i na to, že se navrhuje zakázat nezávislým organizacím dělat sociologické průzkumy. Nikdo se přece nesmí dozvědět, co si lidé myslí.

Web Znak.com píše: „Poslanec Státní dumy Jevgenij Fjodorov (Jednotné Rusko) navrhl zakázat nevládním organizacím a médiím, které jsou v Rusku považovány za ‚zahraniční agenty‘, provádět sociologické průzkumy během volebních kampaní. Svůj návrh zaslal ruskému generálnímu prokurátorovi Igoru Krasnovovi.

Podle poslance je nyní zahraničním agentům povoleno zapojit se do politických aktivit a provádět průzkumy veřejného mínění během volebních kampaní v Rusku. Podle Fedorova jim to umožňuje ‚manipulovat s údaji, které dostávají, aby ve společnosti vytvořili falešný dojem podpory toho či onoho kandidáta nebo té či oné politické strany‘.

Jako příklad uvedl nedávné prezidentské volby v Bělorusku. ‚V průběhu kampaně se média a neziskové organizace financované ze zahraničních zdrojů snažily destabilizovat politickou situaci v zemi umělým podhodnocováním ratingu současné hlavy státu, což prokázaly skutečné výsledky voleb,‘ cituje text výzvy televizní kanál RT.

V rejstříku nevládních organizací, které ‚plní funkci zahraničního agenta‘, jsou v současné době mimo jiné Levada Center, Centrum nezávislého sociologického výzkumu a Nadační fond proti korupci. Rusko již dříve navrhlo omezit právo pracovat ve volebních komisích pro osoby zapojené do extremismu.“

Takže se všechno blíží ke stavu dokonalosti. Před volbami se nesmí nezávisle zkoumat, co si lidé myslí. Při volbách se nesmí nezávisle kontrolovat, jak se odevzdaly hlasy. Říkat takové frašce „volby“ a Putina s Lukašenkem titulovat jako „prezidenty“ je směšné. I u nás se ovšem najde dost lidí, kterým to zřejmě přijde normální. Nejspíš by to taky rádi zavedli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]