Kritika Primy: Uprchlíci, Klinika… a Babiš se Zemanem nic?

(Jan Sigmund)

Že je televize Prima problematická a občas připomíná televizní verzi některých konspiračních webů, toho si všimne každý soudný člověk bez složitějších analýz. Kritizovat tento program je jistě legitimní, v pořádku už ale není dílčí výběr témat, a to takových, která ve skutečnosti v naší společenské situaci nehrají významnější roli.

První vlna kritiky se na Primu snesla kvůli nevyváženému zpravodajství o uprchlících. Samozřejmě – na Primě je totiž v pořádku nechat hovořit kdejakého Konvičku a pošpinit co nejvíce lidí tak, aby to přitahovalo diváky. To je špatně – zejména pokud se tak stalo na příkaz vedení redakce. Ovšem vzhledem k tomu, že kolem migrační krize vládne v České republice neopodstatněná hysterie, jelikož se tu téměř žádní uprchlíci nenacházejí (a nacházet nechtějí), je to stále téma pro fungování české společnosti poměrně nedůležité.

Dnes se objevila zpráva o věci ještě banálnější, a tím je Klinika. Není jasné, zda se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání prostě rozhodla něco dělat, a tak si vybrala tu nejbezpečnější cestu, a sice reportáž o něčem, co v podstatě nikoho nezajímá a za hranicemi Žižkova ani nikoho neovlivňuje, místo toho, aby se členové podívali na to, jak Prima funguje v celorepublikově důležitých politických tématech.

Milovaným číslo jedna na FTV Prima je totiž prezident republiky Miloš Zeman. Zajisté – vždy bylo obvyklé (a je to tak v pořádku, pokud se nejedná o předvolební klání), že hlava státu chodí do televizních debat sama. Méně obvyklá je už ale servilita redaktorů, kteří zjevně inspiraci pro své otázky čerpají na facebookovém profilu Jiřího Ovčáčka. Zejména pan Hauptvogel by pravděpodobně v budoucnu také rád zaujal nějaké místo na hradním tiskovém oddělení, a pokud se to nedaří, dostává alespoň ceny od pochybných asociací.

Nejzajímavější je ovšem přístup Primy k Andreji Babišovi. O tom, že oligarcha televizi ovládá, se hovoří již poměrně dlouho. Ministr navíc dostává poměrně neomezený prostor a do debat chodí taktéž sám. Získal například šanci hovořit zde o kauze Čapí hnízdo, přičemž bez potíží špinil opozici či své kritiky a oponováno mu nebylo ani trochu. Několikrát měl možnost vystoupit v Partii FTV Prima bez oponenta – ač není ani prezidentem, ani premiérem. Do Otázek Václava Moravce s největším oponentem Miroslavem Kalouskem nešel, protože by argumentaci nezvládl. Počkal týden a dostal jednodušší protivníky – přesto se ukázalo, že Babiš se konfrontace prostě musí bát, protože jí neumí čelit. Na Primě má jistotu, že žádný problém nenastane.

A tohle Radě pro rozhlasové a televizní vysílání nevadí?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]