Kritika z Andělů: Zemanův spojenec Babiš se opřel do Kollera. Ostatní kritizují Ovčáčka

Eric Drooker

Na předávání cen Anděl se k politice prezidenta Zemana kritiky vyjádřili David Koller nebo Lenka Dusilová. Okamžitě se ozval mluvčí Jiří Ovčáček, který umělce přirovnal k těm, kteří kdysi podepisovali Antichartu. Většinu politiků to pobouřilo – ovšem kromě Zemanova vrchního spojence Andreje Babiše.

„Mám na srdci pár slov. Je to důležitý. Nesouhlasíme s tím, že se prezident naší země ve svém úřadu chová nedůstojně a i naším jménem podlézá režimu popírajícímu svobodu a demokracii. Jestli se to nelíbí ani vám, prosím, nebojte se dát najevo svůj názor. Děkujeme,” uvedla na Andělech Dusilová. „Ještě k té politice. Já bych byl rád, kdyby se naše vláda o nás postarala a netahala nás na východ za těma lidma, který to evidentně dělají, je to pan Babiš nebo pan Klaus, nebo dokonce soudruh Zeman,” navázal David Koller. S těmito výroky souhlasila také Klára Vytisková.

Eric Drooker

Na Pražském hradě ale nemají jiné názory rádi, a tak se na Twitteru během pár minut ozval Ovčáček. „Angažovaní umělci. 1948, 1977 a teď 2016. Třeba opět uspořádají seanci v Národním divadle a budou podepisovat prezenční listinu,“ napsal.

„Viceprezident Ovčáček opět odhalil, jak je mu svoboda cizí. Jinak by nemohl srovnávat komunistickou agitku a vyjádření umělců v demokracii,“ myslí si o podobných slovech například Jiří Pospíšil. Stejný názor má i předseda ODS Petr Fiala. „Každý má právo vyjádřit svoje názory, včetně umělců a hudebníků. A nikdo by jim neměl nařizovat, jakou formu mají zvolit nebo co mají říkat,“ sdělil na svém twitterovém účtu.

Ani v ČSSD se nad Ovčáčkem neradovali. „Srovnání s Antichartou je nejen nepřesné, ale také nevhodné. Žijeme ve svobodné společnosti, kde má každý právo vyjádřit veřejně svůj názor, zvlášť pokud jde o umělce,“ okomentoval poslanec Jan Chvojka podle Blesk.cz.

Eric Drooker

Rozporuplné hlasy se ale ozvaly z hnutí ANO. „Reakce hradního mluvčího na Kollerovu kritiku mj. Zemana z Andělů je další ubohostí hraničící s umlčováním svobody projevu,“ napsal na svém Twitteru například europoslanec ANO Pavel Telička. Jeho stranický šéf ale podle Parlamentních listů naopak umělce kritizoval: „Zdravím, pane Kollere. Gratuluji k Andělům, mrzí mě, že mě řadíte ke Klausovi a Zemanovi. Že inklinuju na východ? Já tam nepodnikám! Asi jste si mě spletl s Kellnerem, pro kterého zpíváte na večírcích a pro kterého jsou Rusko a Čína hlavní trhy,“ poslal Kollerovi prý Babiš v sms.

Na tuto informaci reagoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Babiš napsal Kollerovi sms, že se s Rusáky do Ruska radit nejezdí. Má pravdu. Radí se s nimi ve Francii. Žijeme holt v globálním světě,“ uvedl.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články