Kritizujete vládu kvůli opatřením? Hrozí trestní stíhání, vzkázala policie. Pak se omluvila

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Mluvčí Policie ČR, územního odboru Karlovy Vary Eva Valtová zveřejnila na webu policie.cz text, ve kterém varuje před „extrémními“ nebo „nevhodnými“ vyjádřeními mj. k postupu vlády České republiky v souvislosti s řešením situace kolem pandemie onemocnění COVID-19. Za taková vyjádření na sociálních sítích může podle policejní mluvčí hrozit trestní stíhání. Policie se po kritice omluvila prostřednictvím twitterového účtu.

Aktuální situace s opatřením v souvislosti s COVID-19 s sebou nese i zvýšený počet různých nesouhlasných vyjádření, která se jejich zastánci snaží šířit nejen osobně, ale také na veřejných sociálních sítích, či na internetových fórech. Objevují se pisatelé, kteří mnohdy svým extrémním vyjádřením, nevhodnými výrazy komentují známé osobnosti či postup vlády České republiky,“ stojí v textu nazvaném Pozor na hanlivé výroky na sociálních sítích.

„Následky svého počínání si však zřejmě neuvědomují. Svým hanlivým výrokem mohou naplnit skutkovou podstatu hned několika trestných činů a vystavit se tak trestnímu stíhání,“ napsala Valtová.

Deník FORUM 24 mluvčí kontaktoval, avšak nereagovala ani na zaslanou SMS s dotazy. Zástupci policie na Twitteru uvedli: „Omlouváme se za nešťastně formulovanou tiskovou zprávu karlovarské policie, která bez znalosti kontextu působí nevhodně. V pozadí sdělení je vyšetřování závažného trestného činu nebezpečného vyhrožování předním ústavním činitelům, což ve zprávě chybí. Karlovarští kriminalisté dne 19. 4. 2020 sdělili obvinění 43 letému recidivistovi, který veřejně, prostřednictvím sociálních sítí, vyzýval k vraždě ústavního činitele podříznutím hrdla a dalšímu vyhrožoval usmrcením. Muž se k činu doznal, hrozí mu až 3 roky vězení.“

Ozval se také ministr vnitra Jan Hamáček. „Tweet karlovarské policie mohl působit nevhodně, ale je třeba znát kontext,“ napsal.

CELÝ TEXT Z WEBU POLICIE.CZ

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]