Kříže Milionu chvilek v Průhonicích mají dohru. Podle policie jde o přestupek

Andrej Babiš v Průhonicích. Kříže na zemi symbolizují oběti koronaviru (Ray Baseley / se svolením autora)

Andrej Babiš v Průhonicích. Kříže na zemi symbolizují oběti koronaviru | FOTO: Ray Baseley / se svolením autora

Protestní akce spolku Milion chvilek pro demokracii na předvolební kampani premiéra Andreje Babiše (ANO) v Průhonicích u Prahy půjde do správního řízení. Podle policie se „chvilkaři“ při malování křížů připomínajících oběti koronaviru nepovoleně shromáždili. České televizi to řekla mluvčí středočeských policistů Monika Schindlová. Na náměstí se přitom sešlo jen devět dobrovolníků.

Dobrovolníci ze spolku Milion chvilek pro demokracii se rozhodli premiéra Andreje Babiše při jeho srpnové autogramiádě v Průhonicích u Prahy pořádně uvítat. Přímo na dlažbě náměstí mu připomněli oběti koronaviru, kterým vláda pod jeho vedením nedokázala zabránit. Malování křížů však bude mít dohru.

„Shromáždění, v rámci kterého byly kříže namalovány, nebylo ohlášeno,“ uvedla v pátek mluvčí středočeského Krajského ředitelství policie Schindlová. „Tento týden byla věc, kdy se jedná o porušení zákona o právu shromažďovacím, postoupena příslušném správnímu orgánu,“ doplnila.

„Máme za to, že nejsme povinni takovou akci ohlašovat, neboť se setkali jen pozvaní hosté a zaměstnanci,“ reagoval spolek Milion chvilek pro demokracii na twitteru s tím, že se na místě sešlo pouze devět lidí.

„Klíčové je, aby nezapadlo hlavní sdělení: Vláda Andreje Babiše je odpovědná za zbytečně zmařené životy během epidemie covid-19, což nesmí zakrýt nablýskané PR,“ doplnil spolek.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uspořádal na náměstí v Průhonicích předvolební setkání s voliči v sobotu 7. srpna. Na akci rozdával zmrzlinu a podepisoval svou knihu. Hned před začátkem plánovaného programu ovšem musel předseda vlády procházet přes kříže symbolizující ty, kteří nepřežili svůj boj s covidem.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Stejně jako značná část veřejnosti jsme znechuceni kampaní pana premiéra. S úsměvem od ucha k uchu se předvádí, jako by se nikdy nic nestalo. Přitom má on a jeho vláda na svědomí nezvládnutou pandemii, při které zemřelo přes třicet tisíc lidí. Naše sobotní akce má za cíl konfrontovat pozlátko předvolební kampaně s krutou realitou jeho vlády. Andrej Babiš bude rozdávat zmrzlinu nad památníkem babiček, dědečků, rodičů i dětí, kteří už zmrzlinu nikdy nedostanou,“ vysvětloval před akcí místopředseda Milionu chvilek Jiří Jakub Zévl.

To však nebylo poslední „překvapení“, které na ministerského předsedu čekalo. Později se totiž do Průhonic začali sjíždět odpůrci vakcinace. Jejich protest vyvrcholil ve chvíli, kdy jeden z přítomných „vlastenců“ hodil po Babišovi vejce. Premiér byl svým týmem přesunut do cukrárny restaurace Paloma, která patří jeho manželce Monice, kde pokračoval v autogramiádě. Policie následně budovu, ve které se předseda vlády skrýval, bránila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články