Kříže na kampani v Průhonicích: Zbytečné oběti lidé Babišovi nezapomenou a hasiči to nezmění

Členové Milionu chvilek pro demokracii připravili Babišovi nečekané přivítání. (Ray Baseley / se svolením autora)

Členové Milionu chvilek pro demokracii připravili Babišovi nečekané přivítání. | FOTO: Ray Baseley / se svolením autora

Když spolek Milion chvilek pro demokracii na náměstí v Průhonicích nasprejoval kříže, které připomínají zbytečné oběti nemoci covid-19 zaviněné vládou Andreje Babiše, přišla blesková reakce: na místo se dostavili hasiči i městská policie. Prý po dohodě se starostou. Je zajímavé, jak rychle tyto složky zareagovaly na něco dost málo nebezpečného. Kříže nikoho a nic kromě pohody kampaně hnutí ANO neohrožovaly. Jde o jasnou ukázku toho, že někteří jsou si prostě rovnější. Faktem zůstává, že i kdyby hasiči skutečně všechny křížky smyli, na počtu obětí a na Babišově vině to nezmění vůbec nic.

Babiš na náměstí od deseti hodin dopoledne rozdává zmrzlinu. Už nyní je jasné, že mu poněkud zhořkla. Za poslední měsíce se Praze více nepřiblížil, ví totiž, že tam ho nikdo s potleskem nevítá – a „jeho“ Průhonice se staly skvělou příležitostí, jak připomenout, že ani vanilková a čokoládová od „českých kraviček“ nemění nic na faktu, že lidé zbytečně umírali kvůli populismu a neschopnosti předsedy vlády.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Babiš navíc podobné střety velice těžko zvládá, kritiku nesnáší, a přestože si za léta v politice zvykl, vždycky je vidět, jak jej rozhodí i nepříjemná otázka. Milionu chvilek se samozřejmě podařilo něco daleko většího. Ten zázračně rychlý zásah hasičů jen dokazuje, jak nepříjemné to pro Babiše a jeho tým je. Vzhledem k tomu, že na průhonickém náměstí jsou kostky a stříkající voda vymílala štěrk, čištění se nezdařilo, a premiér tak bude dělat kampaň mezi kříži.

Ačkoli se nám celá řada komentátorů a médií (zejména tedy těch z holdingu Agrofert) snaží namluvit, že výhra hnutí ANO ve volbách už je jistotou, je dobré vědět, že ty desítky tisíc mrtvých mají své rodiny a přátele. Že ti, jejichž firmy zkrachovaly, protože se na ně stát vykašlal, tu dokonce ještě jsou a jejich paměť není a ani nemůže být tak krátká, protože jim krize změnila životy.

Andrej Babiš může poslat třeba celou četu uklízečů, aby smyli vzpomínkové křížky. Pravda se ale smýt nedá. Současná vláda nese na svých bedrech obrovskou vinu, a i když se nyní bude snažit všechny uplatit státními penězi nebo rozptýlit zmrzlinou, na věci to nezmění vůbec nic.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články