Krize pražského ANO: Když musí jít Kleslová, půjde i Krnáčová?

Eric Drooker

Nekonečné divadlo na pražském magistrátu přerůstající v chronickou krizi postoupilo do dalšího dějství. Ani ti nejotrlejší pozorovatelé neočekávali, že dojde k další dramatické zápletce v situaci, kdy se už chvíli zdálo, že by mohla být původní sestava znovu resuscitována. Všechno je jinak.

Eric Drooker

Společná vůle, vstřícné chování

Definitivní ránu do vazu dali pražské vládě sociální demokraté, kteří si nedovedou představit další spolupráci s Trojkoalicí. Zejména s rebelem Matějem Stropnickým, který od samého počátku působil jako neřiditelný solitér prosazující vlastní agendu a hlasující v zastupitelstvu v důležitých bodech s opozicí.

Ještě 3. listopadu ovšem zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice potvrdili dohodu, že budou pokračovat ve společném jednání o budoucí podobě vedení Prahy. „Sešli jsme se a deklarovali vůli pokračovat. Potkáme se příští týden na dalším vyjednávání,“ řekla tehdy primátorka Adriana Krnáčová. Setkání podle ní bylo vstřícné a koalice zatím stále existuje.

Co tak zásadního se za poslední týden odehrálo, že došlo k náhlému krachu? Žádné nové důvody od doby, kdy začala o obnovení původní sestavy na ultimativní žádost Trojkoalice za ANO vyjednávat i Krnáčová, ČSSD neuvedla. Důvody by se ovšem našly.

Vzpoura proti klanu Stropnických?

6. listopadu proběhlo jednání předsednictva ANO, které řešilo problémy hnutí v regionech, rodící se jako houby po dešti. Andrej Babiš přitom projevil přání, aby se předsedou pražské organizace ANO po vynuceném odchodu Radmily Kleslové stal ministr obrany Martin Stropnický.

Babiš si aspoň navenek přeje oslabit vliv Kleslové, která celé pražské ANO postavila podle svých představ, a to i s přesahy do jednotlivých městských částí. Proto tlačil na odchod spojence Kleslové Michala Haška z vedení zastupitelského klubu ANO, ovšem kupodivu neúspěšně. Vše se má rozhodnout na pražském sněmu hnutí ANO dne 15. listopadu.

Podle Babišovy představy měl být Stropnický zvolen s úkolem urovnat spory v pražské organizaci i s potenciálními partnery. Teď se však situace výrazně zkomplikovala.

Nelze se zbavit podezření, že ČSSD postupovala v souladu s „kleslovskou“ většinou klubu zastupitelů ANO, kterému se tento poručnický styl dirigování shora nezamlouvá. Zprávu, že jim má velet Stropnický, který má v Praze téměř nulovou podporu a v pražské politice se podobně jako Krnáčová nevyzná, přijali velmi chladně.

Vnímají to tak, že Babiš drží primátorský řetěz na krku Adriany Krnáčové silou proti vůli většiny pražské reprezentace ANO. Nyní chce v této silové hře pokračovat a dosadit protektora Stropnického v představě, že to v Praze „prostě“ zařídí. Mnohým se zjevně nezamlouvá, že by mohl klan Stropnických, otce a syna, hýbat pražskou politikou.

Tak to v Agrofertu chodí

Babiš se snaží vyretušovat problémy ANO zejména v mediálně citlivé Praze v době, kdy se mu pod rukama sypou radnice řady velkých měst. To není před blížícími se krajskými volbami nic povzbudivého. Ukazuje se, že v regionech byly kandidátky ANO šity horkou jehlou, s řadou přeběhlíků a programově neukotvených šíbrů. A jak se ukazuje, často s protichůdnými mocenskými zájmy. Na Prahu ovšem Babiš vsadil vlastní autoritu.

Babišův tah se Stropnickým není překvapivý. Je zvyklý takto jednat z Agrofertu. Pokud šéf jeho firmy nefunguje podle jeho představ, vymění ho. Například v Kosteleckých uzeninách mění šéfy opakovaně, proč by to nemohlo fungovat v pražském ANO? Jak se ovšem začíná ukazovat, politika funguje trochu jinak,než management Kosteleckých uzenin.

Adriana Krnáčová, která je přímo řízena Babišem, nápad instalovat Stropnického přivítala. Zoufale potřebuje aspoň nějaké spojence. Tím jen zprůhlednila, oč se v této hře jedná a kdo za kým stojí. Spíše je na pováženou, že Stropnický o tuto roli stojí. I když on je schopný zahrát všechno. Tentokrát však bude jeho mise o poznání složitější než v televizním seriálu, a může si tak spálit prsty.

Bude Krnáčová hozena přes palubu?

Krnáčová musí vědět, že ji v její funkci téměř nikdo nerespektuje. Spojence nakonec našla u enfant terrible pražské politiky Matěje Stropnického, který je na stejné černé listině nepohodlných. Volebním sněmem ANO, ať už dopadne jakkoli, se to jen těžko změní. Její pozice se stává téměř neudržitelnou. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že v pražském ANO bude líp, zvláště pokud by s ním šel šéf hnutí do otevřeného střetu.

V magistrátních kuloárech se navíc proslýchá, že Krnáčová ztrácí podporu i u Babiše. Navenek se sice zbavil mediálně kontroverzní Kleslové, ovšem úplně zbavit se jí nemůže. Příliš mnoho pro něj v minulosti vykonala. Stála u vzestupu Agrofertu, i díky svým vazbám na ČSSD. Příliš mnoho o něm ví.

Nebylo by tedy překvapením, kdyby rozuzlením této pražské krize bylo hození Krnáčové přes palubu. Pokud primátorka neprokáže svoje vyjednavačské schopnosti, což půjde vzhledem k jejímu vratkému zázemí velmi ztuha. Babiš nemá situaci v Praze pod kontrolou a potřebuje ji urovnat za každou cenu. Proto není zcela nepravděpodobný scénář, že když se musí stáhnout Kleslová, půjde i její sokyně Krnáčová. Pochopí to primátorka bez vlivu? Pochopí roli další Babišovy figurky na pražské šachovnici Martin Stropnický?

ČTK

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner