Krize společnosti: Vláda pro občany, nebo proti občanům?

Přeseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek (FORUM 24)

Přeseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek | FOTO: FORUM 24

Zvládáme covidovou krizi? Daří se České republice zastavit nákazu, omezit ztráty na životech i ztráty ekonomické? Posiluje nás tato krize, nebo nás jako společnost oslabuje?

Česká republika se nachází v krizi. Na první pohled se může zdát, že je to krize především zdravotní, že její příčinou je nemoc covid-19 a jde o ohrožení zdraví a životů občanů. Pro posouzení krize a její zvládnutí však není důležité, co je její příčinou. Rozhodující jsou postoje a jednání těch, kdo společnost v krizi vedou, zda dokážou najít správná řešení a jestli pro ta řešení získají společnost. A je jedno, jestli jde o krizi v rodině, ve firmě nebo ve státě. Vždy platí, že krize může být příležitostí, krize může societu posílit, ale samozřejmě ji může i zničit.

Myslím, že je zcela zřejmé, že Česká republika krizí neprochází dobře a že už do jisté míry můžeme hovořit o rozvratu společnosti. Proč se tak děje? Podívejme se na to, co dělá naše vláda.

Vláda vyzývá občany, aby jí pomohli, aby šli s ní. Prý společně to zvládneme! Toto heslo se stalo výrazem prázdnoty a pokrytectví vlády.

Vláda nám přikazuje, abychom nosili roušky i venku, ale když nám ministr zdravotnictví přednáší svůj patetický projev, ředitelé nemocnic mu dělají křoví a mají z toho srandu. A na záznamu je pak vidět, že před televizním přenosem si mnozí sundávají roušky. Ty roušky, které my musíme nosit i venku.

Vláda chce, abychom drželi pospolu, abychom se „semkli“ – a ministři si jdou navzájem po krku, krize nekrize.

Vláda chce, abychom jí věřili, ale nechce nám dávat informace.

Vláda chce, abychom za ní stáli, ale má pro nás jen zákazy a příkazy.

Vláda chce, abychom byli zodpovědní, ale místo osvěty zveličuje, místo faktů naznačuje.

Vláda nám vyhrožuje a vyčítá nám, že vše je naše chyba.

Vláda je nedůvěryhodná, protože co platilo dnes, neplatí zítra a co před chvílí slíbila, krátce na to nesplní.

Vláda nás straší mrazáky na mrtvé v ulicích.

Vláda s námi nemluví. Nezajímá ji, co si myslíme, na otázky nám neodpovídá, oponenty označuje za nepřátele a kritiky umlčuje.

Vláda na tiskových konferencích vystupuje, jako by vyhlašovala válečný stav. A dokonce i říká, že jsme ve válce!

Vláda se uchyluje k zoufalým krokům – chce měnit ústavu, chce omezovat naši svobodu. Vláda chce zákonem omezit právo na informace!

Shrnuto: Vláda nám nejde příkladem, vláda námi jen manipuluje. Vláda přikazuje a zakazuje a o naše názory nestojí. Vláda nechce, abychom věděli, vláda chce, abychom jen věřili.

Ze všeho dění, ze všech kroků vlády vychází jasný výsledek – vláda svou roli nezvládá. Nezvládnutá krize však dopadne na naše hlavy, dopadne na naše životy. Vláda neumí či nechce krizi zvládat se svými občany, vláda jde proti občanům.

Autor je podnikatel, poradce TOP managementu a krizový manažer.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]