Uprchlická krize v číslech: Žádné drama se nekoná

Eric Drooker

Když k nám přijde 600.000 lidí (v našem případě běženců), tak se zaplní celé Václavské náměstí a ještě k tomu Příkopy. Kdyby tam zůstali navždy, znamenalo by to pro Pražany v přilehlých ulicích značný problém. EU je ale osmý největší státní celek na světě a má rozlohu 4,4 miliónu kilometrů čtverečních, je 55x větší než ČR a přesně 100.000.000x větší než Václavské náměstí. Při přepočtu na plochu Unie obnáší tedy celá přistěhovalecká vlna více než 7 kilometrů čtverečních na jednoho uprchlíka. Praha má 500 km čtverečních a tudíž na území dvoumilionové Prahy by žilo pouhých 70 uprchlíků a za celý život by se nemuseli někteří z nich vůbec potkat.

Ročně naší zemi navštíví necelých 30 milionů turistů, během léta jich přicestovalo asi 10 milionů, to je na každého obyvatele České republiky jeden cizinec přibyvší z celého světa během posledních tří měsíců. Zadrženo bylo v té době 1800 běženců, tedy jeden migrant na 6 tisíc Čechů. Upřímně, to není žádná vlna, je to jen jeden plný vlak metra.

Loni přišlo do Evropy 630 tisíc lidí, letos už jich je asi 680 tisíc. V říjnu se ale moře rozbouří a uprchlíci se ho přestanou pokoušet přeplavat. Ukáže se, že nárůst proti loňsku tu je, ale zároveň není nijak fatálně dramatický. Pro představu: 1 milion běženců je 5 promile populace EU. Kdyby každý rok přišel do EU milion lidí, trvalo by nejméně 500 let, než by se stavy uprchlíků a domorodců vyrovnaly, tedy stejná doba, jako od objevení Ameriky dodnes.

ČR má nyní nezaměstnanost 6,2 %, což čítá půl milionu lidí bez práce, o něž se stará stát. Pokud by nezaměstnanost stoupla na 12 %, tedy asi jako nyní na Slovensku, dokázal by náš stát zabezpečit téměř celou letošní uprchlickou vlnu do celé EU. Že by se Slovensko hroutilo pod náporem nezaměstnaných, to nevypadá, i když žádné lichotivé číslo to není. Pro srovnání v Řecku je nezaměstnaných 25 % při stejném počtu obyvatel, jako má ČR. Naše malá země, čítající pouhou 1/50 obyvatel EU, by byla schopna postarat se o všechny uprchlíky za celý rok a stát by se nijak nepoložil.

USA, které jsou na počet obyvatel téměř poloviční, přijímají 1 milion lidí ročně a nijak se pod náporem migrantů z celého světa nebortí. Přestaňme myslet v malých rozměrech naší vesnice, Evropa je kontinent, ne dolík mezi kopci jako ČR, a to, co se může na Václavském náměstí zdát jako dav velikosti tsunami, je ve skutečnosti jen malý šplouchanec na pláži Středozemního moře.

Nechci zlehčovat problém běženců, nechci se tvářit, že problém neexistuje – existuje a je třeba ho řešit. Normálně, bez strachu, bez policejních a armádních cvičení, bez xenofobie, rasizmu, bez nenávisti. S chladnou hlavou a s prostředky, které máme k dispozici jak materiálními, tak finančními.

Mimochodem, víte, že naše čistá pozice vůči EU v loňském roce byla 85 miliard korun? Tolik jsme z EU dostali darem navíc. Roční náklady na jednoho nezaměstnaného jsou zhruba 85 tisíc korun. Jednoduchými počty lze zjistit, že by naše země uživila 1 milion běženců na úrovni průměrného nezaměstnaného jenom z darů od EU a náš rozpočet by to nestálo ani korunu z našich daní.

Až zítra uslyšíte slova nebo budete číst věty typu: do Evropy se valí vlna migrantů, nebo blíží se invaze uprchlíků, uprchlíci obsazují Evropu nebo sociální systém Evropy kolabuje a podobné strašící informace, zamyslete se, zda je to doopravdy možné?

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner