Krize v ČSSD aneb Budoucí ministr Petříček dostal ve volbách jen 320 hlasů

ČTK

Ministr zahraničí Tomáš Petříček | FOTO: ČTK

Neúspěšný kandidát na primátora Jakub Landovský označil debakl ČSSD v pražských volbách za projev těžké vnitřní krize. K jejímu dovršení dostal lídr kandidátky na Praze 7 a budoucí ministr zahraničí Tomáš Petříček jen 320 hlasů. Takto se rodí nová osobnost sociální demokracie?

Vládní ČSSD je hlavním poraženým komunálních voleb, v celkovém součtu ztratila téměř polovinu zastupitelských mandátů. Historického dna dosáhla v Praze, což okomentoval syn slavného herce Jakub Landovský, uváděný jako čerstvá krev a nová tvář strany.

V Praze žádný mandát

„Sociální demokracie v Praze se nedostala ani na jednu radnici ani do zastupitelstva hlavního města, což je samozřejmě drtivá prohra,“ uvedl Landovský pro ČTK. „Ukazuje to, že značka sociální demokracie je minimálně v Praze v těžké krizi, kterou bude docela obtížné překonat,“ prohlásil.

Podle jeho názoru je to tím, že značka ČSSD místo aby táhla, tak nepřitahuje. Fakt, že pohořela ve všech městských částech, podle něj dokazuje, že jde o hlubší problém. Neopomněl dodat, že on sám pro volební úspěch dvou tisíc členů pražské organizace učinil maximum. Neodvrátil však historicky nejhorší výsledek voleb do zastupitelstva hlavního města ziskem 2,87 procenta hlasů.

Rámcově má pravdu. Nezmínil jen podíl vlastní barnumské kampaně slibování všeho zdarma nebo ve slevě, s ležérním příslibem „Jasně!“ Na Pražany takový populismus nezabral, přičemž sečetli i podíl sociálních demokratů na vládnutí Adriany Krnáčové v čele s radním pro dopravu Petrem Dolínkem a šíbrem Karlem Březinou v zákulisí.

Silná osobnost?

Nemělo by zapadnout, že pražský volební masakr má ještě jednu oběť, o které se v poslední době hovoří. V městské části Prahy 7 vedl kandidátku sociální demokracie budoucí ministr zahraničí Tomáš Petříček. Skončila tu na předposledním místě, když oslovila 1,87 procenta voličů. Samotný Petříček obdržel pouhých 320 hlasů z patnácti tisíc odevzdaných. To má být potvrzením slov předsedy Jana Hamáčka, že jde o silnou politickou osobnost?

ČTK

Kolem jmenování Tomáše Petříčka, náhradníka za odmítaného vlivného zákulisního hráče pražské sociální demokracie Miroslava Pocheho, se už odehrálo mnohé. Bývalý europoslancův asistent je označován za Pocheho loutku bez respektu a zkušeností, jež tak významná funkce bezesporu vyžaduje.

Zatím s neprůbojným Petříčkem zametali jen prezident Zeman a jeho spojenec v trapné maškarádě kolem obsazení tohoto postu premiér Babiš. Oba si chtějí udržet hlavní vliv na zahraniční politiku a mydlí Petříčkovi schody, přičemž ho již úkolují, jak se má zbavit svého zavrženého patrona. Dnes se k nim přidali i pražští voliči.

A kdysi vlivná pražská buňka sociální demokracie, jedna z mocenských opor předsedy Jana Hamáčka? Ta je zralá na hození ručníku do ringu a zásadní reorganizaci. Pomůže to ale?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedi[email protected]

Revue Forum Banner