Volební místnosti pro komunální volby a pro volby do třetiny senátu se v pátek odpoledne otevřely. Uzavřou se o osm hodin později, tedy ve 22 hodin. V sobotu budou pokračovat od 8. do 14. hodiny. Voliči mohou vybírat své zastupitele ve městech a obcích, v některých částech Česka pak v prvním kole také své senátory.
Premiér Petr Fiala volil v Brně. Voličům na facebooku poslal vzkaz: „Před malou chvílí jsem odvolil ve své volební místnosti v Brně. A co vy? Přijďte, prosím, dnes a zítra k volbám a podpořte demokratické kandidáty proti populistům a extremistům.“
Premiér si přeje, aby ODS udržela po komunálních volbách své pozice, a to šest primátorů a 180 starostů. Řekl to dnes novinářům. V senátu chce udržet většinu pro demokratické strany a aby Miloš Vystrčil obhájil mandát a mohl být nadále předsedou senátu. Podle Fialy by lidé měli jít k volbám a volit politiky, které znají a jejichž práci znají. Podle Fialy bude záležet na tom, jak voliči rozdají karty. „Vůbec se netajím tím, že bych si přál vytvořit ve městech, kde to půjde, koalice na vládním půdorysu. Chceme tím bránit posilování vlivu populistů a extremistů,“ řekl šéf ODS. Ve vládě je koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a také STAN a Piráti.
Prezident Miloš Zeman odevzdal hlas v komunálních volbách ve škole v Lánech. Zmínil, že tyto volby mohou být mimo jiné i referendem o vládě. Voliči by podle něj měli chodit k volbám, aby jejich obce neřídili „pitomci“.
Pražané by v komunálních volbách měli volit podle toho, jaký program nabízejí volební strany pro budoucnost. Měli by také zvážit, jak se jejich městu vedlo pod vedením dané politické reprezentace v minulosti, řekl lídr kandidátky pražských Pirátů Zdeněk Hřib, který svůj hlas odevzdal ve volební místnosti v pražských Vršovicích.
STAN chce v komunálních volbách uspět ve všech krajských městech. Za úspěch bude považovat, když se kandidáti dostanou do zastupitelstev více než sedmi krajských měst. V Praze, kde prošlo hnutí od června změnami v souvislosti s korupční kauzou Dozimetr, věří v zisk nad osm procent. Novinářům to řekl ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan poté, co odevzdal svůj hlas v Kolíně.
Páteční a sobotní komunální volby nejsou podle předsedkyně TOP 09 a poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové referendem o vládě, jak tvrdí šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, ale volbou mezi populismem a kompetencí. Novinářům před volební místností v Praze na Balabence řekla, že věří v obhajobu mandátů, které koalice Spolu (TOP 09, ODS a KDU-ČSL) v obcích má. Starostů za Spolu by podle ní mohlo ještě přibýt.
Hnutí ANO by si podle svého předsedy Andreje Babiše mělo v nynějších komunálních volbách vylepšit výsledky ve velkých městech, míní, že dobrou výchozí pozici má třeba v Praze. Babiš to řekl poté, co odvolil na obecním úřadě v Průhonicích u Prahy.
Ze všech voleb, které se v Česku konají, jsou právě komunální těmi s nejsložitějším volebním systémem. Místo kroužků, jak je obvyklé u parlamentní voleb, hrají v komunálních volbách roli křížky. Volič může jedním křížkem vybrat celou kandidátku jedné strany, nebo dát hlas jednotlivým kandidátům. Obě možnosti lze také kombinovat. Křížků ale může jednotlivým kandidátům udělit jen tolik, kolik je členů v zastupitelstvu města nebo obce. Pokud jich udělí více, jeho hlas je neplatný.
Pokud se volič rozhodne udělit křížek kandidátce jedné strany a zároveň kandidátům, kteří za tu stejnou stranu kandidují, pro vybrané kandidáty se křížky nepočítají. Jeho hlas tak dostane celá kandidátka. Pokud ale volič udělí křížek jedné straně a rozhodne se vybrat i kandidáty z jiných uskupení, odečítá se počet hlasů daný jiným kandidátům než zvolené straně od konce kandidátky.
Senátní volby probíhají klasickým způsobem. Volič se rozhodne pro jednoho z kandidátů a jeho volební lístek vloží do urny ve volební místnosti. Žádné kroužky ani křížky tak není nutné používat. Na rozdíl od komunálních voleb lze také získat volební průkaz a hlasovat v jiném volebním obvodě, než je voličovo trvalé bydliště.
Ve hře o místa na radnicích vesnic a měst bylo k pondělku podle volebního webu 178 483 kandidátů, do městských částí kandidovalo 16 799 lidí. Dohromady tedy bylo 195 282 uchazečů o zhruba 62 000 křesel obecních zastupitelů. Na jedno místo v zastupitelstvu tak připadají více než tři uchazeči.
Do senátu se v letošních volbách pokusí dostat 178 kandidátů. V průměru to je šest až sedm kandidátů na každý ze 27 obvodů, kde se o víkendu bude o senátorech rozhodovat. Největší výběr budou mít na Karlovarsku s 11 kandidáty. Poprvé v historii senátních voleb je jisté, že jeden senátor bude zvolen už v prvním kole. Na Orlickoústecku po odstoupení místostarosty České Třebové Josefa Kopeckého (ODS) totiž zůstali ve hře pouze dva kandidáti.
Letošní senátní volby ale nabízejí i několik mediálně sledovaných soubojů. Například na Vysočině se v boji o místo v horní komoře parlamentu střetne současný předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) s kandidátkou hnutí ANO Janou Nagyovou. Ta je spolu s expremiérem Andrejem Babišem obviněna v kauze Čapí hnízdo, kterou bude týden po volbách znovu projednávat Městský soud v Praze.