Krizový manažer Babiš 3. března tvrdil: Občané roušky nepotřebují

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Premiér Andrej Babiš informuje o tom, jak vláda dvacet čtyři hodin denně shání roušky, aby vyřešila krizovou situaci, kdy nemají základní ochranné prostředky stále ani zdravotníci. Lidé si je šijí sami. Mnozí se ptají, jak je to možné. Podle serveru Novinky.cz ale Babiš 3. března (před dvěma týdny!) veřejně říkal, že „občané roušky nepotřebujou“.

V pondělí večer vláda oznámila, že navzdory předchozím zákazům budou otevřeny galanterie a další obchody s látkami a textilem, aby si lidé mohli sami ušít roušky, bez nichž už nemohou například do pražské MHD. Je to zjevně reakce na zoufalou situaci, kterou vláda podcenila nejen 28. ledna, kdy opozice navrhovala na pořad schůze Sněmovny bod o opatřeních proti koronaviru, ale dokonce ještě 3. března, kdy už epidemie propukala i u nás.

Že občané roušky mít nemusí, prohlásil předseda vlády po jednání ve Fakultní nemocnici Motol 3. března, tedy před čtrnácti dny. „Je tady plno spekulantů, já bych poprosil lidi, ty roušky a respirátory potřebují lékaři, zubaři, nemocnice. Občané to nepotřebujou. Je tady plno spekulantů, kteří ho zneužívají,“ řekl Babiš.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Roušky chybějí dodnes a všude. V nemocnicích, v zařízeních sociální péče, praktickým lékařům, ale také policistům nebo lékárníkům. Navíc jsou ve skutečnosti mnohem více potřeba kvalitní respirátory, které před nákazou opravdu chrání. Na ty se ale stále čeká a vláda konečně poslala letadlo do Číny, odkud by nějaké měly dorazit.

Je to opravdu zvláštní situace. 28. ledna jsme od ministra zdravotnictví slyšeli, že na skladě je milion roušek. O měsíc později už se věc měla „vyřešit v řádu týdnů“. 3. března se roušky „intenzivně řešily“, avšak podle Babiše je občané nepotřebují. 12. března bylo slíbeno, že roušky budou během několika týdnů, a o dva dny později ministr Vojtěch ve vysílání Radiožurnálu přiznal, že roušky i respirátory chybějí v řádů statisíců až milionu. Dnes tu máme otevřené galanterie a intenzivně šijeme, modlíme se k Číně a něco snad přiveze Kellner. Řídit stát jako firmu!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]