Krnáčová v ČT24: Lítačka se říkalo tramvajence vždycky a co mám na Twitteru, nevím

Jen pár hodin poté, co byla včera představena nová náhrada za pražskou opencard, čipová karta s názvem Lítačka, vznesla se proti pojmenování karty i okolností kolem jejího vzniku celá řada výhrad. Lidem vadí nevhodný název, politikům neprůhlednost projektu.

Systém pro Lítačku vyvinula firma XTCard v poptávkovém řízení, tedy bez soutěže. O provoz nové karty se bude starat městská společnost Operátor ICT a letos budou souběžně platit jak Lítačka, tak opencard. Tu budou moci její držitelé využívat do doby, než jim vyprší její platnost.

TOP 09 i opoziční ODS vadí, že primátorka projekt připravovala potají, aniž informovala zastupitelstvo. Do pořadu České televize Události, komentáře o projektu včera večer přišli diskutovat primátorka Krnáčová a exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda.

„My jsme se dnes na tiskovce nic nedozvěděli. Dozvěděli jsme se, že je to projekt tajný, že je proveden bez výběrového řízení v in-house systému, což jsou systémy, které v komunální politice nejsou čisté a běžné. Nedozvěděli jsme se, kolik to stálo a kolik to bude stát, a víme, že to bude mít jedinou funkci: bude to jízdenka. Tedy to jsou věci už překonané,“ prohlásil  exprimátor Prahy a dodal, že takto nemá Lítačka vůbec žádný smysl.

Na to reagovala přítomná primátorka Krnáčová: „My jsme informovali zastupitelstvo o tom, že hledáme řešení, a to řešení jsme našli. Nevím, proč bychom do toho měli zatahovat opozici.“ O tom, že bylo na tiskové konferenci prohlášeno, že celá akce proběhla v utajení, primátorka prohlásila, že nic neví. Poté vysvětlovala, že celý systém bude výrazně levnější než stávající opencard a že nebylo nutné vypisovat výběrové řízení.

V pořadu se probíral také název karty „Lítačka“, který, jak zde zaznělo, je podle českého jazykovědce docenta Olivy velmi nevhodný a vyjadřuje pokleslý styl nespisovnou češtinou. Na to primátorka odvětila, že se tak tomu dokladu říkalo vždycky. „Já nevím, zda je to nespisovná čeština,“ dodala.

Na dotaz, zda se na projektu podílí také banka Zuno, jejíž platební karta je na ilustrační fotografii, umístěné na osobním twitterovém účtu primátorky hned vedle karty Lítačka, Krnáčová řekla: „Nevím o tom. Nevím, proč je tam ta fotografie, nezpracovávala jsem tu fotku a neviděla jsem ji. Neumím odpovědět na to, proč právě Zuno banka je na té fotce.“

krnda

Pořad uzavřel směrem k moderátorovi Bohuslav Svoboda: „Sám to slyšíte, kolik děr a hluchých míst v tom systému je, a já se obávám, že z nich budou hluboké propasti.“

Na to, jak celý projekt dopadne i jaký konečný název bude karta mít, si musíme počkat. Primátorka se totiž nechala slyšet, že současné pojmenování je jen „pracovní“. Možná tedy budeme ještě překvapeni. Stejně jako Krnáčová, když se někdy podívá na svůj Twitter…

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner