Krnáčová se večer setká s Babišem. Bude na magistrátu líp?

Eric Drooker

Pražské ANO vyjádřilo primátorce Adrianě Krnáčové nedůvěru, napsal předseda hnutí Andrej Babiš ČTK. Podle něho jde o problém komunikace mezi primátorkou, zastupiteli a pražskou organizací, který se ale vysvětlí. Situaci v magistrátní koalici bude podle Babiše řešit celostátní vedení ANO. Primátorka zrušila plánovaný briefing. V tiskovém prohlášení uznala špatnou komunikaci, usnesení spolustraníků o nedůvěře prý nebere na lehkou váhu. Večer se sejde s Babišem.

O neshodách uvnitř pražského ANO, které vloni v metropoli vyhrálo volby, se neoficiálně mluví už několik týdnů. Spekuluje se hlavně o možné výměně primátorky, která údajně ztratila podporu u vedení strany. V médiích se objevily informace o tom, že by ji mohla nahradit náměstkyně Eva Kislingerová. Nikdo to ale zatím nechtěl potvrdit. Oficiálních komentářů se zdržují Krnáčová i Kislingerová.

Babiš v tiskové zprávě uvedl, že předseda zastupitelského klubu Michal Hašek vyčítá Krnáčové, že „nedostatečně komunikuje dovnitř hnutí“. Krnáčová výtky uznala. „Komunikace není mou nejsilnější stránkou, a proto jsem kritiku uznala a rozhodla se, že na sobě v tomto ohledu budu pracovat,“ napsala médiím. Další primátorčino prohlášení se dá očekávat po večerním setkání s předsedou strany.

Místopředseda předsednictva Radek Lacko v prohlášení pro ČTK uvedl, že klub minulý týden většinou hlasů vyslovil primátorce nedůvěru a vedení pražské buňky se s tímto závěrem v pondělí ztotožnilo. Víc se členové klubu nechtějí k situaci vyjadřovat. Radní za ANO podle informací ČTK dnes odmítli primátorku podpořit účastí na chystané tiskové konferenci. Krnáčová ji proto na poslední chvíli zrušila.

Situaci bude v dalších dnech řešit nejen zastupitelský klub ANO, ale i celostátní vedení. „Předsednictvo hnutí pozve primátorku, naše zastupitele a zástupce pražské organizace hnutí a bude se zabývat situací v pražské koalici ve vztahu k panu (náměstku Matěji) Stropnickému a vyslechne stanovisko primátorky a zastupitelů,“ napsal ČTK šéf strany.

V posledních dnech se uvnitř pražské koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL) naplno rozhořel spor, který se týká primátorky a náměstka primátorky Matěje Stropnického (Trojkoalice/SZ). Několik měsíců doutnající rozepře naplno eskalovaly minulý týden, kdy zástupci ANO a ČSSD vyzvali Trojkoalici k výměně Stropnického. Krnáčová převzala do gesce stavební předpisy, které do té doby připravoval Stropnický. Tento krok ji možná bude stát křeslo, a to nejen proto, že Stropnický je podle posledních průzkumů nejoblíbenějším pražským politikem.

Eric Drooker

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]