Krnáčová si svůj post pohlídala, o jejím odvolání se nehlasovalo

Eric Drooker

Mimořádné jednání pražského zastupitelstva mělo mít v úterý na programu jediný bod, odvolání Adriany Krnáčové. Celé zastupitelstvo ovšem dopadlo zcela odlišně. Rada hlavního města Prahy totiž oznámila, že na programu nic není, a tudíž nedošlo ani na hlasování o odvolání primátorky, které bylo očekáváno. Ačkoliv ODS a TOP 09 trvaly na zařazení bodu na jednání, Rada jejich požadavek zamítla. Přestože si opoziční zástupci odhlasovali mimořádné jednání, stala se z něj pouze fraška, která ukázala, jak funguje dnešní vedení Prahy.

Podle Václava Novotného z TOP 09 je výsledek jednání zarážející. „Přestože bylo jasně dáno, proč se dnešní zastupitelstvo sešlo, dopadlo to neskutečně,“ řekl Svobodnému fóru Novotný. „Když nám Rada oznámila, že na programu není žádný bod, pokusili jsme se opětně odvolání paní Krnáčové iniciovat. Společně s naším návrhem padlo asi ještě dalších šest, týkajících se fungování města, ale Rada všechny zamítla a neprojednávala,“ dodal. Mezi ostatními návrhy byl například i ten, aby o všech výdajích nad 50 milionů muselo hlasovat zastupitelstvo, nebo aby primátorka Krnáčová objasnila všechna svá propojení na lobbisty.

Výměna právníků byla poslední kapkou

Krnáčová se poslední dobou dostala do několika kontroverzních situací. Projektanty Blanky například označila za debily a na jednání zastupitelstva prý měla běžně používat i daleko sprostší výrazy. Posledním impulzem pro iniciování mimořádného jednání však byla pro pravici na magistrátu informace, podle které Krnáčová vyjednávala s firmou Copa Retail, se kterou je hlavní město v soudním sporu kvůli nevýhodnému pronájmu Škodova paláce. Krnáčová slíbila firmě výměnu právníků a slib dodržela. Místo těch, kteří zastupovali Prahu celou dobu sporu, dosadila ty, které si přála Copa Retail. Tuto výměnu dokonce primátorka zatajila před Radou hlavního města Prahy a přišlo se na ni náhodou, když Krnáčová veškerou korespondenci s Copa Retail omylem e-mailem odeslala místo svému poradci opozičnímu zastupiteli Petru Prchalovi.

TOP 09 a ODS podporu ostatních stran nezískaly

Opozice na magistrátu sice získala dostatečný počet hlasů, aby se mohlo uskutečnit mimořádné jednání, ale na odvolání, pokud by k hlasování o něm došlo, by to zřejmě nestačilo. „Potřebovali bychom 33 hlasů, a to dohromady zřejmě nedáme. Nevíme, jak se zachovají třeba komunisté,“ řekl Svobodnému fóru před týdnem Václav Novotný z TOP 09. Po prohlášení Marty Semelové z KSČM, že „paní primátorku podrží“, bylo zřejmé, že ODS a TOP 09 zůstanou ve svém snažení Krnáčovou odvolat osamoceny. Podle zdroje z magistrátu je podpora Krnáčové od koalice, která je v čele Prahy, zajištěna i do budoucna, a to zcela zištně. „Koalice se bojí, že by ANO na post primátora dosadilo někoho ještě horšího, se kterým by se nedalo spolupracovat ani trochu,“ řekl Svobodnému fóru zdroj z magistrátu.

Na Krnáčovou jsou podána dvě trestní oznámení

Přestože primátorka ve funkci zůstala, bude muset vysvětlovat své nestandardní jednání s firmou Copa Retail. K trestnímu oznámení, které na Krnáčovou za nezákonné jednání podal zastupitel Petr Prchal, se totiž v pondělí přidal i Pražský klub TOP 09. Podle Václava Novotného se Krnáčová mohla dopustit až čtyř trestných činů. „Máme podezření, že spáchala trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku, porušila předpisy o pravidlech hospodářské soutěže, dopustila se sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a rovněž zneužití pravomoci úřední osoby,“ vysvětlil zastupitel za TOP 09.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner