Prohlášení ústavních činitelů k Číně je v rozporu s ústavou, tvrdí Kroměřížská výzva

Eric Drooker

Občanská iniciativa Kroměřížská výzva požaduje mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu kvůli prohlášení ústavních činitelů o oficiální politice vůči Číně vydaném po setkání některých politiků s dalajlámou. Podle iniciativy je prohlášení svévolný zahraničněpolitický krok, který odporuje preambuli Ústavy České republiky.

Ministr kultury Daniel Herman při nedávném setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. (ČTK)

Vrcholní představitelé orgánů státní moci podepsali prohlášení bez pověření těchto orgánů, upozorňují signatáři Kroměřížské výzvy. Otevřený dopis, v němž požadují vyšetření postupu ústavních činitelů během návštěvy dalajlámy, odeslali předsedům všech poslaneckých klubů obou komor Parlamentu ČR.

„Vyzýváme poslance a senátory, aby uvedené ústavní činitele pohnali k odpovědnosti a dali jim jasně najevo, že se mají chovat jako představitelé suverénního demokratického státu, založeného na respektu k lidským právům, a že mají postupovat v souladu s ústavně zakotvenou orientací zahraniční politiky na spolupráci s evropskými a světovými demokraciemi,“ stojí v dopise.

Zákonodárce Kroměřížská výzva zároveň žádá, aby iniciovali důkladné vyšetření veřejně proneseného podezření, že příklon ČR k politickým zájmům Číny je údajně motivován snahou opatřit finanční zdroje některým politickým subjektům a ústavním činitelům pro blížící se parlamentní a prezidentské volby.

Eric Drooker

Prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí, podepsali prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Vydali ho v úterý večer poté, co se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Prohlášení vyvolalo značnou pozornost i kritiku.

Hlavním cílem iniciativy Kroměřížská výzva je vyvolat a vést celospolečenskou veřejnou debatu o úřadu prezidenta a hodnotách, které by měl ztělesňovat. „Chceme jen slušného prezidenta, který bude skutečně oddán hodnotám zakotveným v Ústavě včetně Listiny základních práv a svobod,“ uvedl signatář výzvy Jan Kalvoda.

Andrej Babiš s ministry Danem Ťokem a Richardem Brabcem (ČTK)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články