Americký Pentagon nevěří, že by se v dohledné době mohl Ruském okupovaný Krym vrátit pod ukrajinskou správu. S odvoláním na vyjádření čtyř vysokých představitelů to uvedl deník Politico.
Informace o tom, že Pentagon nevěří v opětovné dobytí Krymu Ukrajinou, zazněla na utajeném jednání se členy výboru pro ozbrojené síly Sněmovny reprezentantů Kongresu USA. Zprávu potvrdily čtyři zdroje, které však nechtějí být veřejně uváděny.
Mezi účastníky brífinku byli Laura Cooper, zástupkyně náměstka ministra obrany pro Rusko, Ukrajinu a euroasijské záležitosti, a generálporučík Douglas Sims, ředitel společných štábních operací.
„Nebudeme hovořit o uzavřených brífincích ani nebudeme mluvit o hypotetických možnostech nebo spekulovat o potenciálních budoucích operacích,“ okomentovala zprávu mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová.
Politico uvádí, že není jasné, co vedlo účastníky schůzky k takovému hodnocení. Údajně však Pentagon nevěří, že by Ukrajina v dohledné době měla schopnost vytlačit ruské jednotky z dočasně okupovaného poloostrova.
„Pokud jde o schopnost Ukrajiny bránit se a získat zpět své suverénní území, její vynikající výkon při odrážení ruské agrese a pokračující přizpůsobivost na bojišti mluví samy za sebe,“ dodala mluvčí Pentagonu.
Uvedené hodnocení Pentagonu navazuje na nedávné vyjádření generála Marka Milleyho, předsedy Sboru náčelníků štábů. „Letos bude velmi, velmi obtížné násilně vyhnat ruské jednotky z celé Ruskem okupované Ukrajiny,“ řekl Milley v německém Ramsteinu během setkání Ukrajinské obranné kontaktní skupiny. „Neznamená to, že se to nemůže stát. Neznamená to, že se to nestane, ale bude to velmi, velmi těžké,“ dodal na závěr generál Milley.
S hodnocením Pentagonu o nemožnosti vrátit Krym pod ukrajinskou správu v Kyjevě nesouhlasí. Zvláště poukazují, že americké zpravodajské informace o vojenských schopnostech ukrajinské armády jsou po celou téměř rok trvající válku soustavně nepravdivé. Opětovné získání Krymu je jedním z hlavních cílů současného vedení Ukrajiny, jak ve svém projevu na lednovém Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásil Zelenského poradce Andrij Jermak. „Myšlenka ukrajinského vítězství bez dobytí Krymu je absolutně nepřijatelná,“ řekl Jermak. Podle něj znamená vítězství jen obnovení mezinárodně uznávaných hranic Ukrajiny včetně Donbasu a Krymu.
Ruské síly okupují Krym od roku 2014 a poloostrov je plný protivzdušné obrany a desetitisíců vojáků. Mnohé z jednotek jsou zakopány v opevněných pozicích táhnoucích se stovky kilometrů podél Dněpru.
Názor, že se Krym nevrátí pod správu Ukrajiny, vyslovil před několika dny i chorvatský prezident Zoran Milanovič. Jeho výrok ukrajinská strana ostře odsoudila.