Krymská krize: Západ teď musí Putina konečně zastavit

todayonline.com

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu | FOTO: todayonline.com

Již delší dobu se na ukrajinských hranicích opět seskupují ruská vojska. Putin by mohl chtít Západ přelstít, dokud je zaměstnán jinými problémy. Nebylo by to poprvé. Přinášíme komentář Richarda Herzingera pro německý list Die Welt.

Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil Ukrajině kvůli údajným pokusům o útok na Ruskem anektovaném Krymu ráznými „protiopatřeními“. Vše nasvědčuje tomu, že Putin pomocí své propagandistické mašinérie připravuje široce založenou invazi na Ukrajinu. To vše v návaznosti na ruskými tajnými službami očividně zinscenovaný komplot, doprovázený obvyklými vyhrůžkami.

O nestydatosti, s níž vládce Kremlu obviňuje Ukrajinu z „teroru“, zatímco část země anektoval a v jiných částech udržuje přítomností svých okupačních vojsk u moci vládu despotických „separatistických“ zločineckých band, by se daly psát knihy. Již delší dobu lze na ukrajinské hranici pozorovat pohyby a seskupování ruských vojsk. I načasování by odpovídalo Putinovu stylu: pokusit se Západ obelstít, dokud je jeho pozornost oslabena probíhajícími prázdninami a řešením velkých problémů a krizí.

V roce 2008 napadl Putin Gruzii právě v době, kdy lídři západních zemí odpočívali na horách nebo na plážích. Anexi Krymu nařídil v poslední den svých dopingových her v Soči. Teď zrovna sbírají v Riu medaile ruští letní olympionici, systematicky zmutovaní v dopingové laboratoři řízené ruským mafiánským státem za vydatného přispění a tolerance putinovských quislingů z Mezinárodního olympijského výboru. A ruská válečná mašinerie se právě zahřála na provozní teplotu genocidní vyvražďovací válkou v Sýrii.

Západ se musí probrat z blouznění

Západ se zatím vůči Putinovým válečným zločinům a násilné vyděračské politice nezmohl k odporu, který by stál za řeč. K pokračování jeho zrůdného tažení v Sýrii ho dokonce ještě nedávno více či méně otevřeně povzbudil. Turecký prezident Erdogan, který si sestřelením ruského letadla nad tureckým územím dovolil dát takovému chování jasnou stopku, se právě teď plazí před velkým vojevůdcem v Kremlu. Proč by tedy Putin neměl ve stejném duchu pokračovat?

Na mapce je znázorněno rozmísťování ruských jednotek a zbraní mezi 4. květnem a 12. srpnem 2016, kterými je nyní Ukrajina sevřena z několika směrů. (Obrázek zvětšíte rozkliknutím.)

Je nejvyšší čas, aby se Západ konečně probral ze svého blouznění, že by se snad Putina podařilo laskavou přímluvou vrátit na cestu mírumilovného a počestného uvažování. Musíme vyslat jasný signál, že nová agrese na Ukrajině nebude tolerována, stejně jako pokračování okupace území tohoto suverénního státu.

Západ musí Ukrajinu ze všech sil a na všech úrovních podpořit! Na jedné straně citelně ostřejší, tvrdší diplomacií a na straně druhé efektivním vyzbrojením a výcvikem ukrajinské armády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner