KSČM bude jednat s ANO o konci tolerance vlády. Rozhodne se během Velikonoc

Předseda KSČM Vojtěch Filip (ČTK)

Předseda KSČM Vojtěch Filip | FOTO: ČTK

Výkonný výbor uložil předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi zahájit dohodovací řízení ohledně plnění uzavřené dohody o toleranci vlády. O další toleranci menšinového kabinetu ANO a ČSSD bude do úterý 6. dubna na dálku hlasovat ústřední výbor strany. Novinářům to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. 

„Byli jsme velmi trpěliví, nikdo nemůže KSČM obviňovat z toho, že jsme nebyli solidní při vyjednávání s naším partnerem. Odpovědnost leží na vládní straně, nikoli na nás,“ prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip na tiskové konferenci po jednání výkonného výboru.

„Premiér Andrej Babiš nám nasliboval hory doly, ale nic nesplnil,“ řekl podle televize CNN Prima News zdroj blízký vedení strany. „Vláda KSČM zneužila a odkopla,“ měl říci další zdroj. Ve vyjednávacím týmu komunistů bude předseda strany Vojtěch Filip, šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik a poslanec Stanislav Grospič.

Ilustrační foto (ČTK)

„Nemáme stále sloučené pojišťovny, nemáme banku v rukou státu a peníze z vládní rozpočtové rezervy se přesunuly armádě, nikoliv na boj s covidem, což považuji za velmi diskutabilní,“ vyjmenoval tento týden Filip, co chce hnutí ANO vytknout.

Dlouhodobě kritizuje i přístup vlády k řešení epidemie koronaviru, žádá, aby byl decentralizovaný, více založený na rozhodování jednotlivých krajských hygienických stanic.

KSČM s hnutím ANO uzavřely dohodu o toleranci před třemi lety s důrazem na sedm priorit. Komunisté v ní žádali například trvalý růst minimální mzdy, valorizaci důchodů a ochranu přírodních zdrojů . Dohoda umožňuje komunistům přidat se v hlasování proti kabinetu ke stranám, které hlasování vyvolaly. Naplňování toleranční dohody komunisté s premiérem pravidelně hodnotí každý půlrok.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner