KSČM nakonec nepodpoří Babišovu vládu, bude-li v ní Poche. Filip lže o jednáních, tvrdí Hamáček

Předseda KSČM Vojtěch Filip (repro ČT)

Předseda KSČM Vojtěch Filip | FOTO: repro ČT

Buď lže předseda ČSSD, nebo předseda KSČM. Oba se pohádali v dnešních Otázkách VM na ČT24.

Jan Hamáček (ČSSD) a Vojtěch Filip (KSČM) si skákali do řeči a Hamáček prohlásil, že „nevěří svým uším“. Filip tvrdí, že si komunisté od počátku kladli kromě sedmi programových podmínek také podmínku, že ve vládě nebude Miroslav Poche (přinejmenším na pozici šéfa diplomacie). Hamáček reaguje, že slyšel od KSČM tak ostré výhrady jen k ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi za ANO. Podle Hamáčka nějakou záhadou komunisté nyní přestali o Vojtěchovi mluvit a společně s premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem se více než v minulosti pustili do Pocheho.

KSČM nepodpoří vznik vlády, pokud v ní bude Poche, jak právě dnes oznámil Filip.

Jakmile skončilo vnitrostátní referendum v ČSSD o vstupu do vlády, Zeman s Babišem začali na sociální demokraty tlačit. Zeman ještě před referendem pouze tvrdil (na Barrandov TV), že by bylo pěkné gesto od ČSSD, kdyby od Pocheho ustoupila. Nyní obrátil a nechal se slyšet (nebo to přinejmenším tvrdí jeho mluvčí, který má podle svých slov stejné názory jako Zeman), že Pocheho v žádném případě nejmenuje. Tím by se však zřejmě opět zachoval protiústavně a situaci by pak pravděpodobně zdlouhavě řešil Ústavní soud.

Babiš pro změnu předstíral, že doufá, že bude nejprve mluvit s kandidáty za ČSSD a že si s ním ČSSD nebude dávat jakékoli vzkazy přes média. Nakonec sám přes Právo vzkázal ČSSD, že Pocheho nenominuje do funkce ministra.

Navíc Babiš již dříve slíbil, že komunisté budou mít na vládu jen určitý vliv v oblasti programu, ale nebudou mít žádný vliv na její obsazení. Nyní přitom hájí svůj postup právě názory KSČM a Zemana.

ANO a ČSSD si navíc slíbily, že si vzájemně nebudou kádrovat kandidáty. Hamáček od toho tedy teď v reakci na Babišovo chování ustupuje a jeho kandidáty zhodnotí (a možná i odmítne).

Hamáčka mrzí, že Filip lže. Filip tvrdí, že nelže. Je tedy zřejmé, že Babiš, ČSSD a komunisté neumějí vyjednávat, když se neshodnou, co spolu vyjednali.

Babiš se nyní zcela jednoznačně postavil na stranu prezidenta Zemana proti sociálním demokratům. Vyzval totiž Pocheho, aby byl sám státotvorný a aby na své funkci netrval. Proč ale naopak nevyzval Zemana, aby se vzdal své funkce? Vždyť sám Zeman říká, že by nebylo dobré, aby byli ve funkcích prezidenta a ministra zahraničních věcí lidé, kteří se neshodnou. Zeman by tedy mohl konflikt vyřešit tak, že ze svého křesla odstoupí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]