KSČM povede europoslankyně Kateřina Konečná. Zvítězila s velkou převahou

Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná (ČTK)

Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná | FOTO: ČTK

Předsedkyní KSČM se na dnešním mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina Konečná. Zvolena byla v prvním kole s velkou převahou, sdělila mluvčí komunistů Helena Grofová. Podle informací ČTK získala při kvoru 160 celkem 175 hlasů. Její protikandidáti získali: Josef Skála 70 a Hana Aulická Jírovcová 63 hlasů. Aulickou před volbou doporučil odcházející předseda Vojtěch Filip.

Konečná slíbila spolustraníkům v letáku zveřejněném na sociálních sítích generační obměnu, nastartování změn nutných pro obrodu KSČM a její návrat mezi hlavní politické síly v zemi. Odmítla spekulace o možném slučování se sociálními demokraty či jinými subjekty.

Eric Drooker

„Rozhodně nechceme jít cestou vymazání značky KSČM. Co však bude nutné, je nastartovat užší spolupráci se všemi společenskými a politickými organizacemi na levici,“ uvedla s tím, že tak uspěla v eurovolbách a fungovat by taková spolupráce mohla i v komunálních volbách příští rok.

Komunisté dnes budou volit ještě zbytek vedení. Konečná už dříve uvedla, že by chtěla spolupracovat například s exposlanci Marií Pěnčíkovou či Leo Luzarem, bývalým předsedou Komunistického svazu mládeže Milanem Krajčou a dosavadním prvním místopředsedou Petrem Šimůnkem.

Konečná patřila společně s Josefem Skálou mezi favority. Kromě Konečné v europarlamentu nemá KSČM zástupce ani v senátu.

Jednání se zúčastnil i bývalý předseda strany Vojtěch Filip, který po 15 letech rezignoval hned po vyhlášení výsledků letošních voleb. Už dříve avizoval, že svůj post obhajovat nebude. Bývalé kolegy vyzval, aby táhli za jeden provaz, a doporučil volit do čela komunistické strany Hanu Aulickou Jírovcovou.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

V letošních volbách komunisté zaznamenali propad. Z 15 mandátů neobhájili žádný a sněmovnu opustili s 3,6 procenta hlasů. Vzhledem k volebnímu propadu, který s sebou přinesl i dramatický pokles státních příspěvků, plánuje Konečná omezit placené funkce a upravit výdaje na stranické Haló noviny. Počítá, že prostor v médiích budou mít komunisté po odchodu z poslaneckých lavic minimální, proto zamýšlí připravit nový programový dokument a vést diskusi o něm.

Dnes Filip delegátům řekl, že jeho kritici stranu rozbíjeli zevnitř, zejména poté, co široké vedení KSČM v roce 2018 schválilo dohodu o toleranci s hnutím ANO. 

Uvedl také, že rozhádaná strana, doprovázená urážkami jedněch druhými, přestala přitahovat nové členy a místo 800 až 900 nových členů z let 2012 až 2015 přijímala jen okolo 200 nováčků ročně, zatímco přirozený úbytek byl téměř 3 000 členů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]