KSČM slaví 30 let od svého vzniku, ale nikdy na tom nebyla hůř. Přitom je podle Vojtěcha Filipa stranou pro všechny

Vojtěch Filip (Archiv)

Vojtěch Filip | FOTO: Archiv

Komunistická strana Čech a Moravy v letošním roce oslavila třicáté výročí od svého založení. Předseda KSČM Vojtěch Filip zdůrazňuje, jak je jeho partaj jediná, která uplynulých 30 let prosazovala zájmy všech občanů bez ohledu na jejich věk, pohlaví, vzdělání, politický názor či příslušnost k jakékoli sociální skupině. Přesto se nezdá, že by to voliči nějak zvlášť ocenili. Spíše naopak, komunistům v roce jejich významného jubilea hrozí zásadní prohra v krajských volbách.

První řádný sjezd KSČM se uskutečnil 13.–14. října 1990 v Olomouci. Oficiálně zaregistrována ministerstvem vnitra ale strana byla až 28. listopadu. Územní organizace komunistů v Čechách a na Moravě v rámci tehdejší Komunistické strany Československa byla přitom vytvořena již 31. března 1990.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Své třicáté narozeniny partaj neslaví zrovna v dobré kondici. Když pomineme nárůst jejího vlivu zásluhou toho, že podpořila vládu Andreje Babiše, z hlediska voličské podpory je na tom snad úplně nejhůř od listopadu 1989. Nejenom, že zaznamenala zásadní propad v posledních sněmovních volbách v roce 2017, ve kterých získala jen 7,76 procenta hlasů, ale před dvěma lety opustila i pražské zastupitelstvo a v loňském roce v evropských volbách obhájila jen jeden jediný mandát.

A v době, kdy uplyne 30 let od jejího prvního řádného sjezdu, případně od zaregistrování ministerstvem vnitra, se to zřejmě ještě o dost zhorší. Bude už totiž po krajských volbách, ve kterých strana s největší pravděpodobností utrží další velkou ránu a vypadne z celé řady zastupitelstev krajů.

Předseda KSČM Vojtěch Filip se přesto tváří, že se nic neděje, že partaj se nachází ve vynikajícím stavu a rozhodně není důvod si oslavy třiceti let od jejího vzniku čímkoli kazit. Vypadá to, že zvolil strategii vyzdvihovat to, co považuje za pozitivní, a to negativní vytěsňovat a opomíjet, doufaje, že se o tom nebude příliš mluvit a jemu to nakonec prodlouží působení v čele strany.

Klesající preference a nevděk voličů

V souvislosti s letošními krajskými a senátními volbami tak šéf komunistů ve svém textu pro Haló noviny napsal: „Jedním z kandidující subjektů je i Komunistická strana Čech a Moravy. Právě v letošním roce oslavila naše strana 30 let od svého založení. A skutečně je co slavit. Naše práce pro občany České republiky totiž nepřišla vniveč. Dokázali jsme prosadit spoustu dobrého, ať už v letech, kdy naše vlast vzkvétala, nebo i tehdy, kdy procházela krizí. Vždy jsme naslouchali občanům, kteří za námi chodili tu s většími, tu s menšími připomínkami na dění okolo sebe. A snažili se jim vyjít vstříc,“ zdůrazňuje 1. místopředseda poslanecké sněmovny.

A pokračuje: „Možná to zní troufale, ale v mnoha sférách se to povedlo. Ruku v ruce s vámi všemi. Dokázali jsme prosadit zvýšení důchodů i minimální mzdy, prosadili jsme vyšší finance do zdravotnictví i sociálních služeb – tak, jak by to mělo být, aby byl systém, v němž žijeme, spravedlivý.“

Člověk si jen říká jak je možné, že se tyhle úspěchy neprojevují na preferencích komunistické strany. Čím to, že podpora komunistů u voličů neroste? Podle volebních průzkumů jsou na tom minimálně v poslední době snad ještě o něco hůře, než na tom byli v minulých volbách do dolní komory parlamentu. Buď KSČM neprosazuje zrovna to, co po ní voliči chtějí, anebo zkrátka podle nich zásluhy, kterými se předseda Filip chlubí, nejdou za Komunistickou stranou Čech a Moravy.

Zájmy prostých občanů

Vojtěch Filip ve chvalozpěvu na komunistickou partaj však zachází ještě mnohem dále: „Nikdy jsme se neprezentovali slovy, nýbrž činy. Ať už jsme byli v čele krajů, či v opozici, vždy jsme důsledně prosazovali zájmy všech občanů bez ohledu na jejich věk, pohlaví, vzdělání, politický názor či příslušnost k jakékoli sociální skupině. Troufám si říci, že jsme v tomto ohledu jediná strana, která právě výše uvedené dodržovala celých 30 let.“

Internet, ilustrační foto (profimedia.cz)

Plyne z toho, že komunisté prosazují zájmy úplně všech, což podle Filipa žádné politické uskupení takovou dobu nedělalo. Není těžké z toho vyvodit logický závěr, který se skrývá mezi řádky článku předsedy KSČM: Pokud je komunistická strana jedinou partají, která vždy prosazovala zájmy úplně všech občanů, možná potom ostatní politické strany ani nejsou potřeba a jsou jednoduše řečeno nadbytečné.

Bohužel nebo spíše naštěstí si to voliči nemyslí, protože jinak by volební výsledky komunistů nemohly být tak špatné. Jestliže by to bylo tak, jak Vojtěch Filip tvrdí, musela by mít KSČM více hlasů než hnutí ANO, ODS a Piráti dohromady, protože by pokrývala ještě o něco větší voličský segment než oni.

Možná je ale pes zakopán ještě v něčem jiném. Na webových stránkách komunistů, kde se vysvětluje, kdo jsou, se nepíše, že partaj prosazuje „zájmy všech občanů bez ohledu na jejich věk, pohlaví, vzdělání, politický názor či příslušnost k jakékoli sociální skupině“, nýbrž se zde uvádí: „Chceme hájit zájmy prostých občanů, kteří svou prací vytvářejí duchovní i materiální hodnoty.“ Takových prostých občanů možná bude o něco méně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]