Kteří herci kolaborovali s nacisty a komunisty? Odpovědět chce seriál

repro ČT

Oldřich Nový, Adina Mandlová, Vlasta Burian, Nataša Gollová, Jaroslav Marvan, a řada dalších. Tyto legendy Československého filmu se objeví v novém seriálu Bohéma, který začne v lednu vysílat Česká televize. Projekt režiséra Roberta Sedláčka a scénáristky Terezy Brdečkové chce přiblížit náladu a částečně i soukromí známých herců v době, kdy byli konfrontováni s nacisty, kteří dávali filmu velký prostor, ale i s komunisty, s jejichž poválečným nástupem se zásadně změnilo i prostředí filmu.

„Bohéma začíná těsně před mnichovskou dohodou a končí v roce 1953. Měla by odpovědět na otázku, jak je možné, že se jedna země a jeden národ za pouhých patnáct let tak strašně změní z hrdé demokracie v ustrašenou totalitní společnost. Rámec se odehrává za okupace roku 1968. Což byl hřebík do rakve národní morálky,“ říká autorka scénáře Tereza Brdečková.

Většina českých hvězd stála po válce před lidovým soudem pro kolaboraci. „Motivem obvinění byla často jen závist a špatné svědomí právě těch diváků, kteří hvězdám krátce předtím nadšeně tleskali. Někteří byli očištěni, ale většině to stejně nepomohlo. A byli takoví, kteří klidně zradili kohokoliv a prohlásili cokoliv. Jen aby mohli hrát dál – i za komunistů. Prostě vklouzli z jedné kolaborace do jiné,“ stojí v popisu nového seriálu.

[ctete-foto]85691[/ctete-foto]

„Za okupace se ve stínu masových poprav natočily nejlepší komedie, jako kdyby všichni ti lidé ze sebe pod strašným tlakem německé krutovlády vymačkali to nejlepší, čeho byli schopni. Za všechno se dříve či později krutě platilo, nic nebylo odpuštěno, nebylo polehčujících okolností. Dnes už kultovní herci byli vystaveni obrovskému tlaku ze stran vládců, nacistických a později komunistických, někdo tlak vydržel se ctí, jinému to zlomilo charakter, ale přitom se stále točilo. Bohéma je projekt o tom, že herci jsou lidé jako my, jenom mají jednu vadu – mají talent, kterým se vymykají. A všichni na to dojedou,“ říká režisér Robert Sedláček.

Známé je například to, že mezi ty, které si komunisté po válce doslova „podali“ patřil Vlasta Burian, který byl nejen úspěšným hercem a bavičem, ale také podnikatelem a mecenášem. Závist komunistů, nepodložená udání a moc v jejich rukou stály Buriana nejen kariéru, ale i zdraví, rodinu a majetek. Neslavně po válce dopadl také Oldřich Nový, který se podle dostupných zdrojů s nacisty nijak „nepaktoval“. Naopak, pomáhal, kde mohl a chránil svoji manželku židovského původu. Nacisté ho poslali do koncentráku, komunisté mu ukradli (tak jako Burianovi) jeho divadlo.

A kdo v seriálu Bohéma zahraje známé osobnosti? Jako Vlasta Burian se představí Vladimír Javorský, v roli Oldřicha Nového to bude Saša Rašilov nejml., Jaroslava Marvana si zahrál David Novotný. Zdeňka Štěpánka hraje Michal Dlouhý.

Režisérem šestidílného cyklu je Robert Sedláček, který před časem představil seriál České století. Upozornil na sebe také tím, že si šel pro medaili od prezidenta Zemana v neformálním oblečení. Zeman mu ji připnul na fleecovou mikinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner