Kubera: Neměl jsem pocit, že je Udženija straně prospěšná

Jaroslav Kubera (ČT)

Jaroslav Kubera | FOTO: ČT

Občanská demokratická strana se během volebního kongresu ocitla ve slepé uličce. Poté, co delegáti nepodpořili setrvání Alexandry Udženiji na pozici první místopředsedkyně, nikdo nevěděl, co dál, jelikož šlo zároveň o jedinou kandidátku. Během hledání nového adepta, mluvil předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) v rozhovoru pro deník FORUM 24 o tom, co zlomilo dosluhující první dámě strany vaz. 

Překvapilo vás nezvolení paní Udženiji?

Málo lidí zná pana spisovatele Taleba, který v jedné ze svých knih popisuje symptom černé labuti. Lidově řečeno jde o nečekanou událost, v poslední době šlo například o usmrcení Solejmáního… Přišla první a bude jich ještě celá řada, obzvláště v této rozbouřené době. A tady se přesně ukázalo to, že když jdou věci snadno, tak přijde černá labuť a něco se zasekne. I když tohle nebylo zase tak neočekávané.

Ano, zmiňujete, že tedy nešlo o velké překvapení. Proč myslíte, že se delegáti takto rozhodli? Mohl být poslední kapkou její výrok o tom, že by se strana neměla vymezovat proti účasti ve vládě s hnutím ANO?

Já si nemyslím, že jsou klíčové jednotlivé výroky, tohle bylo spíše dlouhodobější. A to, že měla nominace, zase tolik neznamená. Čím dále totiž žijí lidé od Prahy, tím méně znají pražské poměry, a pak klidně někomu dají nominaci, aniž by to do hloubky prověřovali.

Akorát jsme se nyní dostali do prekérní situace, protože stanovy na to nemyslí… Že by se třeba pokračovalo, dokud to nevyjde. To by pak ale připomínalo referendum o evropské ústavě, kde se v některých zemích hlasovalo tak dlouho, až to vyšlo. Zde i paní Udženija usoudila, že takhle to nejde, navíc by druhá volba mohla dopadnout ještě hůř.

Jenže nyní nemáme řešení beze změny stanov. Mohli bychom říct, tak nebudeme volit prvního místopředsedu, nebo že se řadový místopředseda s největším počtem hlasů stane zároveň i prvním, jenže to nejde udělat způsobem, že bychom si to řekli mezi sebou u stolu.

Pan Petr Fiala mluvil v projevu o tom, že se strana odřízla od starých struktur. Nemohla pro některé delegáty představovat pomyslnou spojku?

To si nemyslím. Tady šlo dle mě opravdu o lidskou rovinu. Někteří zkrátka neměli ten pocit, jaký měla ona s tím, jak je straně prospěšná.

Vy ano?

Ne, já jsem ten pocit také neměl. A navíc neuznávám současné nastavení, což vychází z problémů dnešního světa… Dělal jsem si tu legraci, že bychom měli mít místopředsedu třetího pohlaví, a tím bychom se zavděčili všem těm magorům, co teď běhají po světě. Chtěli jsme „ženy vpřed“, ale je to naprostý nesmysl. A to říkám při vědomí toho, že ženy miluju a určitě patří do vedoucích funkcí… Nedávno jsem i ministru ze Saúdské Arábie řekl, že největší chyba byla, že jim dovolili řídit. Ale šlo samozřejmě o legraci, i když se na mě přítomné ženy v delegaci dívaly s pozdviženým obočím.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]