Kubišová či Žantovský protestují proti MF DNES: Falšuje historii

Zpěvačka Marta Kubišová (ČTK)

Zpěvačka Marta Kubišová | FOTO: ČTK

Známé osobnosti vydaly prohlášení, ve kterém protestují proti článkům, které vycházejí v MF DNES Andreje Babiše a týkají se výročí sametové revoluce. Přinášíme celý text.

PROTESTUJEME PROTI FALŠOVÁNÍ HISTORIE

30. výročí Sametové revoluce se teprve blíží, ale snahy o falšování historie jsou už na cestě!

S blížícím se letošním výročím je čím dál tím zřetelnější, že budeme čelit manipulativní kampani ve snaze přepsat dění kolem roku 1989 tak, aby lépe vyhovovalo některým současným politikům.

Eric Drooker (Eric Drooker)

Ideály stávkujících studentů, Občanského fóra a étos celého roku 1989 vycházely z víry v otevřenou a demokratickou společnost, ve které svobodná média a silná společnost občanů budou kontrolovat mocné. To se ovšem nejmocnějším lidem dneška nelíbí.

Zřejmě je rozzlobil pískot a protesty v ulicích při posledních oslavách 17. listopadu a tak se rozhodli, že si 17. listopad 2019 trochu usnadní.

Deník MF DNES, vlastněný svěřenským fondem premiéra Andreje Babiše, uveřejnil v minulém týdnu dva rozhovory (s Jiřím Jaksmanickým a s Pavlem Chalupou), v nichž se cíleně zpochybňují všeobecně známá a dobře zdokumentovaná fakta kolem organizace studentské demonstrace 17. listopadu 1989 a představitelů studentského hnutí.

Ti z nás, kteří jsme jako signatáři Charty 77, účastníci politické opozice i studentského hnutí čelili dezinformační kampani tehdejšího komunistického režimu, jsme zaraženi tím, jak podobná je současná taktika té ze 70. a 80. let minulého století.

V rozhovorech s vytipovanými lidmi se objevují nehorázná tvrzení, která zřejmě mají znevážit a očernit stávkující studenty v očích veřejnosti:

“…pietní akce 17. listopadu 1989 na Albertově byl můj nápad” (Jaksmanický)

nebo

“…snad po týdnu se tam (v Disku) objevil takzvaný celostátní studentský stávkový výbor…

…tam to vypadalo jako papalášské doupě – na stole whisky, víno, americké cigarety…

„…i přes naši nechuť pak do Disku svolávali fakultní výbory z celé republiky” (Chalupa).

Jelikož se MF DNES nesnažila ověřit tyto nové, překvapivé informace z jiných zdrojů, můžeme se jen domýšlet, že deník s radostí slouží jako prostředek k šíření konspiračních teorií a diskreditaci představitelů a událostí roku 1989.

Seriál se ironií osudu jmenuje „30 let svobody“ a je zřejmě plánován jako příprava na podzimní střet Andreje Babiše s minulou i současnou opozicí.

Podporujeme zkoumání naší nedávné historie a vítáme snahu dát hlas širokému spektru lidí, díky nimž byla Sametová revoluce možná. Ale snaha zpochybnit integritu lidí, kteří soustavně hájí hodnoty roku 1989, je něčím jiným.

Vyzýváme veřejnost a novináře zejména, aby se takovým pokusům aktivně postavili!

V Praze dne 8. srpna 2019

Michael Žantovský, Monika MacDonagh-Pajerová, Pavel Žáček,

Ivan M. Havel, Dagmar Havlová, Daniel Kroupa, Marta Kubišová, Jan Ruml, Vladimír Mišík, Jiřina Šiklová, Jaroslav Hutka, Olga Sommerová, Fedor Gál, Michael Kocáb, Marek Benda, Jan A. Dus, Zuzana Roithová, Jan Hřebejk, Petr Zahradník, Petr Jarchovský, Andrea Sedláčková, Petr Hlaváček, Noemi Zárubová- Pfeffermannová, Marek Tomin, Jan Štern, Jiří Oberfalzer, Nataša Dudínská, Leoš Rousek, Vratislav Doubek, Ilona Knitlová, Jan Horník, Jindřich Štreit, Ondřej Zach, Petr Kolář, Josef Lustig, Eva Lustigová, Věra Roubalová Kostlánová, František Kostlán, Ivan Fišera, Jitka Vodňanská, Jan Vodňanský