Kubu rozzuřila slova Okamury. Kdyby se chovali v Anglii jako vy, tak tu českou vlajku nemáme, vpálil mu hejtman

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) (Profimedia)

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) | FOTO: Profimedia

Hejtmana Jihočeského kraje Martina Kubu (ODS) rozzuřila slova předsedy hnutí SPD Tomia Okamury v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Okamura kritizoval výcvik ukrajinských vojáků na území České republiky, kteří pak podle něj půjdou zabíjet na Ukrajinu. To nenechalo chladným jihočeského hejtmana. Ten šéfovi SPD vmetl, že kdyby se tak za druhé světové války chovali v Anglii, tak tady dneska už nemáme českou vlajku. 

K názorovému střetu došlo při diskuzi o prezidentských kandidátech. Podle Okamury je nominant jeho hnutí Jaroslav Bašta jediným kandidátem, který stojí proti současné vládní koalici. „Andrej Babiš prosazuje probruselskou, prounijní politiku, vlastně stejnou jako koalice Petra Fialy,“ vysvětloval Okamura, proč voliči SPD nemají volit šéfa hnutí ANO.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Následně vyjmenoval několik příkladů, kdy hnutí ANO hlasovalo stejně jako vládní koalice. Zmínil například výcvik ukrajinských vojáků v Česku.  „Aby se na českém území cvičilo čtyři tisíce ukrajinských vojáků za miliardu korun z našeho rozpočtu, kteří by potom šli zabíjet na Ukrajinu. SPD bylo jediné proti,“ prohlásil Okamura v Partii. 

To je úplně absurdní

„Co je pro vás, pane kolego, vlastenectví? Shodneme se, že čeští letci a parašutisté, kteří byli školeni v Anglii, byli vlastenci, nebo ne?“ reagoval položením otázky Okamurovi jihočeský hejtman Kuba. „Děkuju za tu skvělou otázku, proto jsem byl v Resslově ulici, kde se já každý rok účastním pietního aktu, a váš předseda Petr Fiala tam nebyl ani jednou,“ vyhnul se jasné odpovědi Okamura. „Dobře, shodneme se, že to byli vlastenci,“ vyhodnotil Kuba a šéf SPD nic nenamítal. „Vlastenectví je láska ke svému národu, ne nenávist k cizím,“ prohlásil pouze Okamura.

„Takhle kdyby se chovali v té Anglii, tak tady dneska už nemáte českou vlajku. A to vaše vlastenectví a češství, kterým se tady pořád zaštiťujete, by už dávno neplatilo. Co to je za nesmyslný výrok, že půjdou ukrajinští vojáci zabíjet někoho na Ukrajinu?“ vpálil Okamurovi Kuba.

„Koho tam půjdou zabíjet, když oni tam jsou doma? Ti lidé tam půjdou tu Ukrajinu bránit,“ vzkázal Okamurovi Kuba. „To je, jako kdybyste říkal, že nemáme české parašutisty školit v Anglii, protože až se vrátí, tak budou zabíjet na území České republiky za války s Německem. To je úplně absurdní,“ pokračoval jihočeský hejtman.

Kuba připomněl, že Ukrajina je stát, který je napadený. „Oni tu válku nezačali, ukrajinští vojáci brání svoje území a vy odmítáte paralelu s druhou světovou válkou. Chováte se v tomhle úplně stejně jako Chamberlain v roce 1938 v Mnichově a já vám znovu říkám, že kdybychom tuhle filozofii přijali, tak dneska tu českou vlajku nemáme. Nemáme to české území,“ vzkázal Kuba.

Maďaři na první místě

Jihočeský hejtman reagoval také na další Okamurova slova, který opět vyzýval k odebírání plynu z Ruska. Argumentoval například Maďarskem. „Dělají národní kroky, Maďaři jsou pro ně na první místě. Odebírají plyn z Ruska a dostávají se do problémů méně. Nasmlouvejme si plyn přímo z Ruska,“ řekl šéf SPD.

()

„Vůbec si dodávky plynu z Ruska teď neumím představit,“ prohlásil Kuba. „Když se dívám, co teď dělá Rusko na Ukrajině, jakým způsobem devastuje a útočí na civilní cíle a před předcházející zimou totálně devastuje energetickou infrastrukturu, tak mi to připadá, jako pokud by německá armáda odjížděla z Lidic a my říkali, že jakmile přijedou z těch Lidic sem, jsme připraveni s nimi jednat o dodávkách plynu. Možná to někdo myslí vážně, možná si o tom pan Okamura myslí, že je to dobře. Ale já ne,“ vmetl jihočeský hejtman Okamurovi.

„Když se podívám na jakoukoliv kandidaturu, plakát nebo profil fanouška SPD, vidím tam českou vlajku. Chci vás upozornit, že kdyby tak, jak mluvíte vy dneska, mluvili lidé a všichni přijali myšlenku v roce 1938, v momentě, kdy se česká území měla postupovat Německu, tak českou vlajku už nemáte. Měli bychom tady všude Německou, a to vaše češství, za které se furt schováváte, by možná dneska už nebylo,“ vzkázal v podobném duchu jako v předchozím případě Kuba.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články